Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fazla Elektrik Harcayan Klimaların Satışı Yasaklanıyor

Kuraklık sebebiyle elektrik sıkıntısının başgöstermesi, tüketimi kısmaya yönelik tedbirleri yeniden gündeme getirdi. Sanayi Bakanlığı, fazla elektrik harcayan klimaları yasaklamaya hazırlanıyor. Bu ürünlerin büyük bölümü Çin'den ihtal ediliyor.

Zaman Gazetesi/Zeliş YILDIRAL
Fazla Elektrik Harcayan Klimaların Satışı Yasaklanıyor

Ocak 2008'den itibaren sadece 'A', 'B' ve 'C' sınıfı yüksek kaliteli klimaların satışına izin verilecek. Elektronik cihazların enerji tüketimi A'dan G'ye kadar alfabetik sırayla sınıflandırılıyor. 'A' sınıfındaki bir cihaz, 'C'ye göre yaklaşık yüzde 20 daha tasarruflu. 'G' sınıfındaki bir klima ortalama yüzde 80 daha fazla elektrik harcıyor. Bakanlığın yürüttüğü çalışmanın pazara belli bir standart getireceğini belirten Ferroli Türkiye Genel Müdürü Çetin Çakmakçı, tüketicilerin kalite ve servis güvencesi olan firmaları tercih etmesi gerektiğini belirtiyor. Ucuz ürünler, elektrik faturasını kabartmanın yanı sıra elektrik dağıtım şebekesi ve çevreye de zarar veriyor.

Aşırı sıcaklar sebebiyle klima satışlarının patlaması, Çin menşeli ucuz cihazlara talebi artırdı. Tüketicilerin yoğun klima kullanımı elektrik kullanımını artırırken, düşük kaliteli ve fazla enerji harcayan klimaların elektrik dağıtım sistemine zarar verdiği tespit edildi. Bu çerçevede Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ), Elektrik İşleri Etüt İdaresi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'na gönderdiği yazı ile başta klimalar olmak üzere elektronik ve beyaz eşyalarda yüksek kalite gözetiminin yapılmasını istedi. Yetkililer, özellikle düşük kaliteli klimaların fazla miktarda güç üretimi ve sistemde harmonik bozulmalara sebep olduğuna dikkat çekti. Bunun üzerine Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, 'Ülkemizde İç Pazara Arz Edilecek Klimalarda Aranacak Asgari Şartlara Dair Tebliğ' taslağı hazırlandı. Ucuz ve çok enerji harcayan klimaların enterkonnekte sisteme (elektrik dağıtım şebekesine) ve çevreye verdiği zararların önlenmesi bakımından iç pazara giriş şartlarını düzenleyerek, enerji kaynaklarının tasarruflu kullanılması esasları yeniden belirlendi. Tebliğ taslağına göre, Ev Tipi Klimaların Enerji Etiketlemesine İlişkin Yönetmelik'te belirtilen klimalar, 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren 'A', 'B' ve 'C' sınıfı dışında, 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren de 'A' ve 'B' sınıfı dışında iç pazara arz edilemeyecek. 'A, B, C, D, E, F, G' ile sınıflandırılan elektrikli ev aletleri, enerji verimliliği sınıfını ifade ediyor. Bakanlığın kararını "Olumlu bir gelişme." şeklinde değerlendiren Vestel yöneticileri, pazarda kaliteli ürünlerin ön plana çıkacağını belirtiyor. Kaliteli ürünleri ile piyasada tanınan Vestel'in enerji tüketimini azaltmaya yönelik çalışmaları 2005'ten bu yana devam ediyor. Bakanlığın belirlediği zaman dilimi içinde bütün ürünleri A ve B sınıfı haline getirme yönünde çalışma yapacaklarını açıklayan yöneticiler, sadece klimalarda değil, 'genel olarak sanayi ve üretim noktalarında da sosyal sorumluluk anlayışıyla çalışmak gerektiğini' ifade ediyor. Yetkililer, "Bu sebeple klima fabrikasında sadece ürünlerin enerji tüketimi değil, fabrikanın enerji tüketimini ve oluşturduğu karbondioksit miktarını da azaltmanın yolları üzerine proje başlattık. Biz üzerimize düşeni yapmak istiyoruz." diyor. İklimsa Müdürü Adnan Paputçu da, Sanayi Bakanlığı'nın kararının uygulanması halinde kesinlikle elektrik tasarrufu sağlanacağı görüşünde. Elektriği fazla tüketen klimaların pazardan çekilmesi halinde ek bir elektrik tasarrufu sağlanacağını vurgulayan Paputçu, "Ayrıca bunun da ötesinde normal sınıfta yer alan klimalar dışında inverter denilen teknolojiye sahip klimalar kullanıldığı zaman en az yüzde 30 elektrik tasarrufu sağlanması mümkün." şeklinde konuşuyor.

Demirdöküm Klima Ürün Sorumlusu Hakan Beyhan, öncelikli hedefin satışın yanı sıra tüketiciyi doğru yönlendirmek ve bilinçlendirmek olduğunu vurguluyor. Mekanların konforu, ortamların iklimlendirilmesi (ısıtma, soğutma, nem alma) ile sağlanabileceğini belirten Beyhan, bunun da ancak o ortamı iklimlendirecek olan cihazın doğru seçilmesi ile gerçekleştirilebildiğine dikkat çekiyor. Cinslerine ve fiyatlarına göre piyasada 350 ile 5 bin 500 YTL arasında değişen fiyatlardan alıcı bulan klimalar, sınıflarına göre de tasnif ediliyor. Ürünlerin barkodları, orta kaliteli bir klimada 300-400 yeni lira, iyi kalitede bir klimada ise 700-800 yeni lira fark ediyor. Klima satıcıları, ucuz klimalara talebin çok olduğunu, ancak her Uzakdoğu menşeli klimanın da kalitesiz anlamına gelmediğini belirtiyorlar. Satıcılar, klimalarda en çok daha az enerji tüketen A sınıfı ürünlerin kullanılmasını tavsiye ederken, diğer sınıflardaki ürünlerin daha ucuz olmasına rağmen, ekonomik olmadığına dikkat çekiyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/fazla-elektrik-harcayan-klimalarin-satisi-yasaklaniyor_55644.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!