Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Felaketi Bir de Yukarıdan Görün

İzmir’de bu yılın en büyük yangın felaketlerinden birinin yaşandığı Seferihisar ve Bornova Çiçekliköy’de orman yangınının izlerini silmek için Orman Böge Müdürlüğü seferberlik başlattı.

Hürriyet Gazetesi
Felaketi Bir de Yukarıdan Görün

İzmir’de bu yılın en büyük yangın felaketlerinden birinin yaşandığı Seferihisar ve Bornova Çiçekliköy’de orman yangınının izlerini silmek için Orman Böge Müdürlüğü seferberlik başlattı. İzmir Orman Bölge Müdürü İbrahim Çiftçi, 2009 yılı orman yangınları ile mücadele sezonu değerlendirilme toplantısını Kemalpaşa Karaorman Deposu Havaalanı’nda yaptı. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 2007 sonunda ağaçlandırma seferberliği başlattığını hatırlatan Çiftçi, bu kapsamda 5 yıllık süreçte 2 milyon 300 bin hektar sahanın rehabilite edileceğini kaydetti.

Çiftçi, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün görev alanında bu miktarın yıllık 14 bin 500 hektar olduğunu belirterek, kendi görev bölgelerinde 2008’de 16 bin 100 hektar alanın rehabilitasyon çalışmalarını tamamladıklarını söyledi. 2008’de 1 milyon 450 bin adet fidan dikildiğini belirten Çiftçi, "2009’da hedeflenen rakamın tamamını yıl sonunda bitireceğiz. Bu yıl fidan dikiminde 2 milyon 600 bini geçtik. Çalışmalarımıza fidan dikim mevsimi olan Aralık’ta da devam edeceğiz. Elbette fidan dikmek ne kadar önemliyse onu korumak da önemli. Yangınlar açısından çok hassas bir bölgedeyiz. Her yıl orman yangınları çıkıyor. Büyük yangınlarımız oldu. Bu sene meydana gelen 170 yangında, bin 631 hektar alan hasar gördü. Bu rakam 2008’de bin 790 hektardı. 170 yangından Haziran’daki Yeni Foça, Temmuz’daki Çiçekli ve Ağustos’taki Seferihisar’daki yangınımız daha büyük çaplı oldu. Her üç yangında da tek teselli kaynağımız evlere ve insanlara bir şey olmamasıydı" dedi.

Orman yangınlarının yüzde 95’inin ihmal ve dikkatsizlik sonucu çıktığını belirten Çiftçi, "Bunun önüne geçilmesi için en önemli şey eğitim. Doyurucu yağışlar gelmeden yangın mevsimi bitti diyemeyiz. Helikopterlerimiz görevde. Umarım korkutucu bir şey olmaz" dedi.

220 tanker aldık

Çiftçi, Özel İdarenin katkılarıyla İzmir’de 187, Manisa’da da 33 adet tanker aldıklarını, bunların bazı köylere yerleştirildiğini belirterek, "Bu rakamlara ulaşan başka il olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda destek olan herkese teşekkür ediyorum. Yangın, çok küçükken üzerine varılırsa, hemen müdahale edilirse, söndürmesi kolay olur. Alınan tankerler, itfaiye araçları gibi son derece donanımlı" diye konuştu. Yanan ormanlık alanlarda sürüm çalışmalarının başladığını kaydeden Çiftçi, "Bütün yanan ormanları ağaçlandıracağız. Yanan bölgeleri, yangına dayanıklı selvi, meşe, zakkum gibi türlerle ağaçlandırmayı düşünüyoruz" dedi. Çiftçi daha sonra basın mensuplarıyla birlikte, yaz döneminde yanan Seferihisar ve Bornova Çiçekli’deki bölgeleri helikopterle gezdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/felaketi-bir-de-yukaridan-gorun_73695.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!