Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fener ve Balat Semtlerinde Restorasyon Çalışması Başladı

Fener ve Balat semtlerinin rehabilitasyon programı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Başkan Dr. Mimar Kadir Topbaş'ın bir tarihi eve ilk harcı vurmasıyla başlatıldı.

İBB
Fener ve Balat Semtlerinde Restorasyon Çalışması Başladı

ener ve Balat semtlerinin rehabilitasyon programı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile Başkan Dr. Mimar Kadir Topbaş'ın bir tarihi eve ilk harcı vurmasıyla başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Avrupa Birliği ile Fatih Belediyesi'nin işbirliği ile gerçekleştirilen Fener-Balat Semtlerindeki tarihi evlerin rehabilitasyonu projesinin tanıtım törenine katıldı. Etkinlikte, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer de hazır bulundu.Proje kapsamındaki ilk evin restorasyonuna, aynı zamanda mimar olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş'ın ilk harcı atmasıyla başlandı.

Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hans Jörg Kretschmer, törende yaptığı konuşkada 3 Ekim'de AB-Türkiye müzakerelerinin başlayacağına dikkat çekerek, "Bu tür sosyal projelerle, Türkiye'nin AB üyeliğine verdiğimiz desteği gösteriyoruz. Ancak, üyelik için Türk halkının da büyük destek vermesi gerekiyor" dedi.

Bölgede 200 ev restore ediliyor...

Fener ve Balat semtlerinin rehabilitasyon programı, 1985'te UNESCO'nun dünya kültür mirası konvansiyonuna İstanbul'u dahil etmesinden sonra başladı. AB'nin 7 milyon euroluk hibesiyle gerçekleşen proje kapsamında, bölge halkının yaşam şartları iyileştirilecek.

2006'ya kadar 200 evin restorasyonu tamamlanacak. Okuma yazma kursları verilecek. Çocukların okul sonrası eğitimleri desteklenecek, sağlık hizmetleri verilecek. Proje, bölgenin tarihi dokusunu korumanın yanı sıra, bölge nüfusunun toplumsal profilinin de geliştirilmesini hedefliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fener-ve-balat-semtlerinde-restorasyon-calismasi-basladi_25381.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!