Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fener ve Balat’taki Tarih Alarm Veriyor

İçinde, hala oturanların olduğu İstanbul’da, Fener ve Balat’taki tarihi evler, her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya. Mahalle sakinleri

NTV-MSNBC
Fener ve Balat’taki Tarih Alarm Veriyor

b>İçinde, hala oturanların olduğu İstanbul’da, Fener ve Balat’taki tarihi evler, her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya.

Mahalle sakinleri parasızlıktan, belediye ise ödenek yetersizliğinden, restorasyon yapamıyor. Ancak, Avrupa Birliği ve UNESCO’nun, rehabilitasyon projesi kapsamında yer alan tarihi evler, yenilenmeyi ve eski renklerine kavuşmayı bekliyor.

Denize açılan dar sokakları, ahşap binaları ve Arnavut kaldırımlı dik yokuşlarıyla İstanbul‘un geçmişini günümüze taşıyan, Ayvansaray’dan Fener’e kadar uzanan eski bir Haliç semti Balat. Semt, varlığını güçlükle olsa sürdürüyor.


Her an yıkılma tehlikesi bulunan evlerde oturanlarsa yetkililerden yardım istiyor.
Semt sakinlerinden Mustafa Yılmaz “buna bir önlem alan yok, yapılacak deniyor yapılmıyor, insanların kendi çabalarıyla yapmasına da izin verilmiyor, bir an önce başlayıp yapsınlar, gereken önlemler alınsın ki kaybolmasın bunlar” derken Mustafa Paşa Mah. Muhtarı Erol Hızlı da “belediye çevremizin fakir olduğunu biliyor, kendileri onaramayacağı için belediyeden yardım bekliyorlar” diyor.

Semt sakinlerinden Atilla Yeşilova da “ya onlar yaptırsınlar ya biz yaptıralım, evlerimiz yamuk yumuk, bakımsızlıktan evlerin güzelliği kayboluyor” diyenlerden.

“PROJE ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR”
Proje üzerinde çalışıldığını söyleyen İstanbul Büyükşehir Belediye Bşk. Kadir Topbaş, “Tarihi yarımada başta olmak üzere Galata va Pera’da çaılşmalarımız devam ediyor. Hem kültür ayağıyla hem turizm ayağıyla olsun tüm kentte çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
“Balat” şimdi UNESCO ve Avrupa Birliği’nin baskısı olmadan eski ihtişamlı günlerine dönmeyi bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fener-ve-balattaki-tarih-alarm-veriyor_20232.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!