Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Filistin'de Kültür Mirasına Karşı İşlenen Suçlar

ICOMOS Filistin Ulusal Komitesi İsrail işgâlinin zengin kültür mirasına sahip tarihî şehirleri tahrip ettiğini açıkladı. Hasarın büyük çoğunluğunun çı

Yapı Dergisi/246COMOS Filistin Ulusal Komitesi İsrail işgâlinin zengin kültür mirasına sahip tarihî şehirleri tahrip ettiğini açıkladı. Hasarın büyük çoğunluğunun çıkan çatışmaların sonucu olmadığına dikkat çekilen açıklamada kültür vandalizmi olarak tanımlanabilecek yıkımın askeri amaçlı olduğu belirtildi.
İşgâl kuvvetlerinin Nablus, Beytüllahim, Ramallah ve Jenin'de yeni ya da tarihî yapı, ev ya da ibadet mekânı ayrımı gözetmediği; asıl büyük yıkımın otomobillerin, ağır makinaların çalışmasının bile yarattıkları titreşimlerin mimariye zarar vermemesi için yasaklanmış olduğu Nablus ve Beytüllahim'de yaşandığı, buralarda İsrail tanklarının ve buldozerlerin yol açmak için iki-üç metre genişliğindeki yollardaki önlerine çıkan binaları yıktıkları açıklandı.
Bu yolla tahrip edilen yapılar arasında Osmanlı dönemi yapıları, bir sabun fabrikası ve Beytüllahim'deki Doğum Kilisesi'nin yan kapısı sayıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/filistinde-kultur-mirasina-karsi-islenen-suclar_683.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!