Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Filistinliler için de Yerleşim Kuruluyor

İşgal altındaki Batı Şeria’da yeni bir yerleşim merkezi kuruluyor ancak bu kez mimar İsrail değil Filistin. Filistin’in sonradan inşa edilen ilk şehir planı Ravabi için kazmalar vuruldu. Ramallah’ın 9 km kuzeyindeki ‘A Bölgesi’ndeki tepelerde Katar devletine ait Qatari Diar ile merkezi Ramallah’ta bulunan Massar International’ın kurduğu Beyti

Radikal Gazetesi
Filistinliler için de Yerleşim Kuruluyor

İşgal altındaki Batı Şeria’da yeni bir yerleşim merkezi kuruluyor ancak bu kez mimar İsrail değil Filistin. Filistin’in sonradan inşa edilen ilk şehir planı Ravabi için kazmalar vuruldu. Ramallah’ın 9 km kuzeyindeki ‘A Bölgesi’ndeki tepelerde Katar devletine ait Qatari Diar ile merkezi Ramallah’ta bulunan Massar International’ın kurduğu Beyti şirketinin yapacağı kent ilk etapta 5 bin konutla 20 bin kişiyi barındıracak. İkinci aşamada bu rakam ikiye katlanacak. 600 hektarlık alanda okul ve hastaneleri de içeren Ravabi’deki evler 50-80 bin dolar arasında satılacak.

‘İsrail prensipte karşı değil’

Beyti’nin başkanı Beşar el Masri, İsrail’in yıktığı Gazze Şeridi’nde bir çivi bile çakılamazken Filistin Yönetimi’nin denetiminde Batı Şeria’da hayata geçirilen 700 milyon dolarlık projeyle ilgili “Kent bir yerleşim değil. Bu İsrail’in yerleşimleri karşısında Filistinlilerin kendi topraklarında tutma girişimidir” dedi. Masri,  İsrail’in tutumu için de “Henüz İsrail’den onay almadık ama prensipte karşı değil” dedi. İşe koyulan buldozerleri izleyen 42 yaşındaki Filistinli Muhammed Hamis duygularını “Filistin’in buldozerlerini görmek insana tuhaf geliyor çünkü Yahudi yerleşim merkezleri kurmak için topraklarımızı çalıp kazıyan İsrail’in buldozerlerine alıştık” diye dile getirdi. Filistin Yönetimi’nin Başbakanı Selam Feyyad müstakbel Filistin devletinin kurumlarını 2011’den itibaren İsrail’in tam kontrolü altındaki ‘C Bölgesi’nde kuracaklarını söyledi. İsrail ise 1967’de ele geçirdiği Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yarım milyon Yahudi’yi yerleştirdiği 100’ün üzerinde yerleşim birimi inşa etmiş durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/filistinliler-icin-de-yerlesim-kuruluyor_75774.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!