Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Filli Boya'dan 30 Milyon Dolarlık Yatırım

Alman Caparol ortaklığı ile faaliyet gösteren, 'Filli Boya' markasının üreticisi Betek AŞ, önümüzdeki günlerde 30 milyon dolarlık yatırım yaptığı y

Dünyab>Alman Caparol ortaklığı ile faaliyet gösteren, 'Filli Boya' markasının üreticisi Betek AŞ, önümüzdeki günlerde 30 milyon dolarlık yatırım yaptığı yeni tesislerini Gebze'de hizmete açacak. Şirketin bu yılki satış hedefi ise 180 trilyon lira.
AB standartında çevre duyarlılığına uygun projelendirilen tesiste endüstriyel ve evsel atıksu arıtma ünitesinin yanı sıra, işletme içi emisyon tutucular ve solvent geri kazanma üniteleri de yer alacağını kaydeden Betek AŞ Genel Müdürü Tayfun Küçükoğlu, yeni 150 bin ton boya kapasiteli tesiste yaklaşık 500 kişinin istihdam edeceğini kaydetti.

Boya sektöründe 2001 kriz döneminde yaşanan yüzde 40'lık küçülmenin ardından 2002'de yüzde 15'lik bir büyüme kaydedildiğini hatırlatan Küçükoğlu, 2003'te de Irak savaşına rağmen sektörde yüzde 10 büyüme öngördüklerini belirtti. Bu yıl Türkiye'deki büyümenin yüzde 6 ile devam etmesini beklediklerini, enflasyonu da yıl sonunda yüzde 20 civarlarında öngördüklerini kaydeden Küçükoğlu, dış dünyada Türkiye'nin öneminin daha iyi algılanması ve gerçekleşecek yapısal reformların destediğiyle savaş sendromu sonrasında ekonomik ve sosyal gelişmenin hızlı olacağını söyledi.

Gebze'deki yeni tesislerin şubat 2003'te kademeli olarak çalışmaya başladığını, yıl sonuna kadar kapasitenin tamamlanacağını kaydeden Küçükoğlu, halen Kaynarca'da üretim yapan tesislerin de yeni projelere bağlı olarak yeni kullanım amacının belirleneceğini vurguladı.

Yüzde 22 pazar payı

2001 kriz döneminde yaşanan yüzde 40 küçülme ve pazar paylarının değişiminin ardından 2002 yılında boya sektöründe yaklaşık yüzde 15'lik bir büyüme kaydedildiğine dikkat çeken Küçükoğlu, pazar gelişime duyarsız kalan, müşteri beklentilerini önemsemeyen, değişim ve gelişime ilgisiz olan markaların yarıştan koptuklarını belirtti. Betek Boya'nın 2001'de başlattığı hamleyi 2002'de de sürdürdüğünü anlatan Küçükoğlu, cirolarının reel olarak yüzde 32 büyümesinin yanı sıra, pazardaki güçlerinin dek arttığını söyledi.

Rekabet artacak

İSO'nun 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2001 Raporu'na göre, reel bazda yüzde 41,5 küçülen boya sektöründe Filli Boya'nın yüzde 8 büyümeyle liderliğini ilan ettiğini kaydeden Küçükoğlu, 2002 raporunda, bu sıralamadaki yerlerinin de yükseleceğine değinerek, kamu ve özel kuruluşlar arasında 167. sıradan 150'lere, özel Sanayi Kuruluşları arasında 152. sıradan 140'lara yükselmeyi beklediklerini vurguladı.

Bu yıl boya sektöründe rekabetin daha da artacağını, Filli Boya'nın pazar payının yüzde 22 olduğunu da vurgulayan Küçükoğlu, "Sektörde yüzde 10 büyüme öngörüyoruz. Bizim bu yılki satış hedefimiz ise 180 trilyon lira" diye konuştu.

1988'den bugüne...

Şirket, 1988 yılında kuruldu. İsmini beton ve teknoloji kelimelerinin ilk hecelerinden alan Betek AŞ ilk yıllarında, inşaat malzemeleri sektörünün ihtiyaç duyduğu beton katkıları, hazır harçlar ve su izolasyonu malzemeleri alanında kaliteli ve standart ürünler geliştirdi. 1993'te inşaat boyaları alanına adımını atan Betek, Avrupa'nın büyük markalarından Caparol ile teknolojik işbirliği yaptı. Betek AŞ bugün, Türkiye'nin iç ve dış cephe kaplama üretiminde en büyük pazar payına sahip olan firmalarından biri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/filli-boyadan-30-milyon-dolarlik-yatirim_3988.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!