Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Finans Merkezi İstanbul' Konferansı 29 Nisan'da Yapılacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Türk-İngiliz İş Konseyi (TİİK) işbirliğiyle, 29 Nisan 2011'de İstanbul'da 'Finans Merkezi İstanbul: Perspektifler ve İtici Gücü Yaratmak' konferansı düzenlenecek.

yapi.com.tr / AA
'Finans Merkezi İstanbul' Konferansı 29 Nisan'da Yapılacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Türk-İngiliz İş Konseyi (TİİK) işbirliğiyle, 29 Nisan 2011'de İstanbul'da 'Finans Merkezi İstanbul: Perspektifler ve İtici Gücü Yaratmak' konferansı düzenlenecek.

DEİK'in yazılı açıklamasına göre, konferansta küresel kriz sonrasında dünyadaki mevcut durum ve yeni finans merkezleri ihtiyacı, bu çerçevede İstanbul'un bölgesel bir finans merkezi olması hedefi ve yapılan çalışmalar ile dünyanın önde gelen finans sektörü temsilcilerinin bu konudaki görüş ve önerileri farklı boyutlarıyla ele alınacak.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın onur konuğu olarak katılması beklenen konferansta oturumlar öncesinde, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve TİİK Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ve Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı ve TAİK Başkanı Haluk Dinçer tarafından konuyla ilgili değerlendirmeler yapacak.

'Kriz Sonrası Dönemde Uluslararası Finans Merkezleri' temalı ilk oturumda, Templeton Asset Management Yönetim Kurulu Başkanı Mark Mobius, Citicorp Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Yeni Piyasalar Başkanı Hamid Biglari, PricewaterhouseCoopers LLP'den Laura Cox, HSBC Küresel Piyasalar Eş Başkanı Spencer Lake ve McKinsey Global Institute Direktörü Richard Dobbs konuşmacı olacak.

'Uluslararası Finans Merkezi İstanbul: İstanbul'un Konumu' temalı ikinci oturumda, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşar Yardımcısı ve IFM Projesi Koordinatör Vekili Erhan Usta, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kenan Özdemir, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Akbank Genel Müdürü ve Türkiye Bankalar Birliği İstanbul Finans Merkezi Komitesi Başkanı Ziya Akkurt'un konuşacak.

'Yeni bir finans merkezi olarak İstanbul: Neler yapılmalı?' konulu üçüncü oturumda, Citi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Üst Yöneticisi (CEO) Alberto Verme, National Bank of Kuwait CEO'su Ibrahim Dabdoub, Aviva Plc. CFO'su Patrick Regan, Standard Chartered Avrupa, Orta Doğu, Afrika ve Amerika CEO'su V.Shankar, Ernst & Young Orta ve Güney Doğu Avrupa'dan Philip Alan Hourquebie ve Morgan Stanley Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Domenico Siniscalco yer alacak.

''Finans merkezlerinin sahip olduğu birikimi transfer etmek, büyük önem taşıyor''

Rifat Hisarcıklıoğlu, konferansa ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye bankacılık sisteminin küresel finans krizinden güçlenerek ve karlılığını artırarak çıktığını belirterek, şunları kaydetti:

 ''Coğrafi konumu ile Doğu Avrupa, Balkanlar, Karadeniz Havzası, Kafkasya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya kolay erişim imkanı olan İstanbul, ülkemizin güçlü bankacılık sitemi ve finansal piyasaları ile küresel bir finans merkezi olma potansiyeline sahiptir. Gerekli hukuki ve idari düzenlemeler yapılarak kamu özel sektör işbirliği ile İstanbul küresel bir finans merkezine dönüştürülebilir.''

Suzan Sabancı Dinçer de küresel kriz sonrasında uluslararası fonların geleneksel merkezlerden çıkarak yeni arayışlara girdiğine ve finans merkezleri arasındaki rekabetin hızla arttığına değinerek, ''Bu kapsamda İstanbul'un ekonomik faaliyet düzeyi, dinamizmi, temsil ettiği bilgi birikimi ve jeopolitik konumuyla New York, Londra, Tokyo, Şanghay finans ekseninde yeni bir köprü olduğunu düşünüyorum'' dedi.

 Kamu, özel sektör ve sivil toplumun ortak bir vizyon çerçevesinde programlı bir biçimde ilerlemesinin büyük önem taşıdığının altını çizen Dinçer, amaçlarının, ''İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında hızlı ve etkin'' şekilde yol alınmasına katkıda bulunmak'' ve ''tüm oyuncuları sürece dahil etmek'' olduğunu açıkladı.

 Haluk Dinçer ise, Türkiye'nin 'dinamik ekonomisi', 'istikrarlı büyüme performansı', 'güçlü finans sektörü' ve 'bu sektörde çalışan vasıflı iş gücü' ile bölgedeki diğer finans merkezi adaylarını geride bıraktığını kaydetti.

 Dinçer, New York, Londra gibi uluslararası finans merkezlerinin tecrübe ve bilgi birikimi bulunduğuna işaret ederek, ''Önümüzdeki dönemde uluslararası finans aktörlerini Türkiye'ye çekebilmek için halihazırdaki finans merkezlerinin sahip olduğu birikimi ülkemize en etkin biçimde transfer etmek büyük önem taşıyor'' yorumunu yaptı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/finans-merkezi-istanbul-konferansi-29-nisanda-yapilacak_86914.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!