Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fiyatlar Düşünce Moda Devleri Emlak Yatırımına Yöneldi

Lüks sektöründeki daralma; New York, Londra, Milano ve Paris gibi moda merkezi olarak anılan şehirlerdeki emlak piyasasını da altüst etmişti. Lwmh, ppr, Chanel, Prada gibi dev tröstlere bağlı olmayan birçok lüks markanın kapısına kilit vurması ile boşalan bina ve mağazalar aylardan beri alıcı veya kiracı bekliyordu.

Referans Gazetesi
Fiyatlar Düşünce Moda Devleri Emlak Yatırımına Yöneldi

Küresel ekonomik krizden etkilenen lüks sektöründeki daralma; New York, Londra, Milano ve Paris gibi moda merkezi olarak anılan şehirlerdeki emlak piyasasını da altüst etmişti. Lwmh, ppr, Chanel, Prada gibi dev tröstlere bağlı olmayan birçok lüks markanın kapısına kilit vurması ile boşalan bina ve mağazalar aylardan beri alıcı veya kiracı bekliyordu.

New York'un en ünlü caddesi olan Madison Avenue'deki boş bina sayısı ürkütücü boyutlara çıkınca düşüşe geçen emlak fiyatları ile sektörün canlanmaya başladığı bildiriliyor. Astronomik düzeyde olan kira fiyatlarının yüzde 15 ile 20 oranlarında gerilemesi ile lüks sektörü rahat nefes almaya başladı.
 
Hareketlilik başladı

Dünyada, "kaşmir kralı" olarak bilinen Loro Piana, ünlü caddede 1800 metrekarelik bir mağaza açmaya hazırlanan markalardan sadece biri. Geçen günlerde Milimetric markasının İstinyePark'taki mağaza açılışı için İstanbul'a gelen Pier Luigi Loro Piana yönetimindeki Loro Piana, kaşmir iplik üreten fabrikaları kadar, kaşmir ürünler sunan lüks mağazalarıyla da tanınıyor.

New York'un bir diğer önemli caddesi olan 5.th Avenue'deki hareketliliğin de olağanüstü olduğu bildiriliyor. Tommy Hillfiger, Diesel gibi lüks markalar kadar H&M ve Topshop gibi Fast Fashion sektöründeki ucuz ürün satan markalar da bu ünlü caddede yerini almaya başladı.

Londra'daki hareketlilik de New York'u aratmıyor bugünlerde. Yakın bir tarihte İstanbul Maçka'da Türkiye'deki ilk mağazasının açılışını yapacak olan Hermes'in, Londra'nın en muhteşem binalarından birini satın alması, emlak piyasasında bomba etkisi yarattı. Bond Street'te bulunan ve şehrin en ihtişamlı yapıtlarından biri olarak kabul edilen binanın 80 milyon sterline satıldığı bildiriliyor.
 
Kriz sonrasına yatırım

İngiltere'nin en köklü mücevher markalarından birisi olan Asprey'in bir müddet daha binada kiracı olarak kalacağı belirtilirken, Hermes'in, dünyanın en pahalı altıncı binası olarak bilinen malikâneye ne zaman yerleşeceği konusunda tarih verilmedi. Fransa'nın prestijli markalarından Hermes, 170 yıldan beri ödün vermediği kalite anlayışı ile tanınıyor. Uzun yıllardan beri İstanbul'a gelmesi tartışma konusu olan marka, sonunda ilk mağazasını İstanbul'da açmaya karar vermişti.

Analistler, emlak piyasasındaki gelişmelerin ümit verici olduğu konusunda hemfikir. Kriz zamanlarında fiyatların düşmesi ile emlaka yatırım yapma olgusu yeni bir şey değil. "Parası olan düdüğü çalar" misali, gizli olarak yapılan satışların da küçümsenmeyecek boyutlarda olduğu söyleniyor. Kriz bitiminde servetlerine servet katacak olan lüks dünyasının ünlü aktörleri, kriz sonrasına yatırım yapmış olmanın keyfini sürüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fiyatlar-dusunce-moda-devleri-emlak-yatirimina-yoneldi_73553.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!