Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Florya Köşkü'ndeki Kaçak İnşaat Durdu

Florya Atatürk Köşkü'nde dolgu alanı üzerine yapılan kaçak misafirhane projesinin Büyükşehir Belediyesi'nin 1 aylık askı süreci dolmadan inşaatına kaçak olarak başlanması üzerine Bakırköy Belediyesi harekete geçti.

Sabah Gazetesi
Florya Köşkü'ndeki Kaçak İnşaat Durdu

abah'ın "Ata'nın köşküne VIP gecekondu" başlıklı haberi üzerine Florya Atatürk Köşkü'nde yapılan kaçak inşaat mühürlendi. Florya Atatürk Köşkü'nde dolgu alanı üzerine yapılan kaçak misafirhane projesinin Büyükşehir Belediyesi'nin 1 aylık askı süreci dolmadan inşaatına kaçak olarak başlanması üzerine Bakırköy Belediyesi harekete geçti. TBMM'ye bağlı Milli Saraylar Daire Başkanlığı tarafından Turay Yapı'ya ihale edilen 2 katlı, 2 blok halindeki VIP inşaat, Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü'nce proje onaylanmadığı, ruhsat başvurusu olmadığı gerekçesiyle durduruldu.

Ruhsat sordular
Durdurma tutanağında yoldan 5 metre içerde olan 2 blok inşaatın beton dökme işlemi sırasında yolun 10 metre uzunluğundaki bölümünün bir metre kadar çöktüğü belirtildi. Florya Atatürk Köşkü'ne dün sabahın erken saatlerinde giden Bakırköy Belediyesi ekibi inşaatı yapan firma yetkililerine, inşaat ruhsatını göstermesini istedi. İnşaat yetkililerinin "Ruhsat mı alacaktık" diye cevap vermeleri üzerine Bakırköy Belediyesi İmar Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Turgay Akbal, şunları söyledi: "İlgili yasaya göre kamu inşaatı kendisi yapar veya başka bir şirkete ihale eder. Ancak bütün bunlar ruhsat müracaatından sonra yapılır. Kıyı kanunu veya başka olumsuzluklar varsa ruhsat verilmez. Burada bunların hiçbiri yapılmadan inşaata başlanmış."

Para cezası verilecek
Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, köşkteki inşaatı "Kaçağın, kaçağı" diye nitelendirdi. Ortada ne proje ne ruhsat olduğunu belirten Erzen, "İnşaat köşkün içinde yapıldığı için haberimiz olmadı. Sabah'ın haberinden sonra ekipler harekete geçti. Yol çökmesiyle ilgili önlem almıştık. Çökme nedeninin köşkün içinde yapılan inşaat olduğunu bilmiyorduk. Olay Encümene taşınarak para cezası verilecek'' dedi.

Öte yandan firmayla yakın ilişkisi olduğu iddia edilen AKP Bingöl Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Fevzi Berdibek, kaçak inşaatla ve inşaatı yapan firmayla bir ilgisinin olmadığını söyledi.

'Çevre düzenlemesi yapıyoruz'
Milli Saraylar Daire Başkan Vekili Yunus Aydın Florya Atatürk Köşkü'nde yapılan inşaatın TBMM sosyal tesis binasının bahçesinde ve köşkle alakası olmayan bir noktaya yapıldığı belirterek şöyle dedi: "Yürütülmekte olan çalışmalar 'villa misafirhane inşaatı' değil, sadece çevre düzenlemesi ve istinad duvarı inşaasından ibarettir. Çalışmalar bitince bu bölgeye şu anda kullanılan misafirhane odalarının aynısı yapılacaktır. Milli Saraylar Daire Başkanlığı ve bağlı birimleri 'Kamu İhale Kanunu' hükümlerine tabi olarak çalışmaktadırlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/florya-koskundeki-kacak-insaat-durdu_49009.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!