Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

F1’in Patronu: Şüphe Yok,...

Formula 1’de Hesaplar Tutmadı, Pistin Yetişmesi İçin 55 Milyon Dolar Aranıyor

İstanbul'da yapımı devam eden F1 pistinin maliyetinin 153 milyon doları bulacağı belirtiliyor. İTO, pistin yetişmesi için kaynak arıyor.

Zamanstanbul'da yapımı devam eden F1 pistinin maliyetinin 153 milyon doları bulacağı belirtiliyor. İTO, pistin yetişmesi için kaynak arıyor.

Türkiye için ‘tarihi bir fırsat’ diye nitelenen Formula 1 projesinde maliyet sürprizi yaşandı. İstanbul Kurtköy’de inşaatı devam eden pistin 21 Ağustos’taki yarışlara yetişmesi 55,1 milyon dolarlık ilave kaynağın bulunmasına bağlı. Farklı ülkelerden milyonlarca kişinin televizyondan seyrettiği Formula 1’de herhangi bir aksaklık yaşanmaması için İstanbul Ticaret Odası kaynak arayışlarını sürdürüyor.

Proje ortakları arasına Odalar Birliği’nin yanı sıra İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi dahil edildi. Ticaret Odası bugün konuyla ilgili özel gündemle olağanüstü toplanıyor. Meclis üyelerine önceki yönetimin devrettiği rakamlar hakkında ayrıntılı bilgi verileceği öğrenildi. Basına kapalı yapılacak toplantıda daha önce proje bedeli 100 milyon dolar civarında açıklanan harcamaların 153 milyon doları bulacağı aktarılacak. Zaman’ın elde ettiği bilgilere göre Odalar Birliği ile yapılması planlanan sermaye artırımı da meclisin oyuna sunulacak. Söz konusu sermaye artışının yanı sıra valilik ve belediyenin sağlayacağı finansman desteğinin de toplantıda netlik kazanması bekleniyor. Bu şekilde ortaya çıkarılacak yeni kaynakla projedeki açığın giderileceği ve gecikme yaşanmayacağı kaydediliyor.

Turizmciler ise Formula’nın getireceği tanıtım fırsatları ile Türkiye’nin 20 milyon turist hedefine daha kolay ulaşabileceğini vurgulayarak, “Gelen turist kadar televizyonlardan yapılacak naklen yayın Türkiye’yi dünyaya tanıtacak. Bütün imkanlar kullanılmalı ve projenin tamamlanması sağlanmalı.” değerlendirmesini yapıyor. Projenin kendisini 5 yılda amorti edeceği açıklanmıştı.

Konuya yakın bir kaynak martta yapılan seçimde işbaşına gelen Murat Yalçıntaş’ın başkanlığındaki yönetim kurulunun Formula 1’e kaynak bulunması için çeşitli formüller üzerinde durduğunu aktarıyor. Geçen ay pistte incelemelerde bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da Ticaret Odası’nın kaynak arayışlarına destek verdiği bildiriliyor. Edinilen bilgilere göre pistin yüzde 90’ı, altyapının yüzde 95’i, çevre düzenlemesinin de yüzde 60’ı tamamlandı. Padok ve tribünün kaba inşaatı bitirilirken, elektrik ve mekanik sistemin yüzde 45’lik bölümünde çalışmalar sürüyor. Yalçıntaş, oda başkanı olarak düzenlediği ilk basın toplantısında Formula 1’i Türkiye’nin projesi şeklinde nitelemiş ve yarışlara kadar pistin hazır hale geleceğini taahhüt etmişti. Yeni yönetimin inşaatın daha hızlı ilerlemesine dönük adımları büyük bir gizlilik içerisinde yürütmesi dikkat çekiyor. Zaman’ın ulaştığı bilgilere göre Formula 1 için kaynak kullanım tablosu şöyle gerçekleşiyor: Ödenmiş sermaye 35,7 milyon dolar, faiz gelirleri 2,8 milyon dolar, kullanılmış krediler 38,2 milyon dolar, planlanmış krediler 21,1 milyon dolar. 2005 yılı için ihtiyaç duyulan kaynak ise 55,1 milyon dolar. Söz konusu tabloya göre projenin toplam maliyeti 153,1 milyon doları bulacak.

Formula 1, Türkiye’nin tanıtımının yanısıra, ülkeye gelecek turistlerden elde edilecek gelirler açısından da önemli bir proje. Dünyada en fazla seyirci toplayan spor organizasyonlarından Formula, Mayıs 1950’de İngiltere’de başladı. Bernie Ecclestone’un şirketi, Formula’nın 100 yıllık organizasyon hakkını elinde tutarken, Formula 1’de yarışan 10 takımın bir sezondaki (18 yarışlık) maratonu için harcanan paranın 3 milyar dolara yaklaştığı belirtiliyor. Formula, sezon içerisinde Avustralya, Malezya, Bahreyn, San Marino, İspanya, Monako, Avrupa, Kanada, Amerika, Fransa, İngiltere, Almanya, Macaristan, Belçika, İtalya, Çin, Japonya ve Brezilya ülkelerinde düzenleniyor. Yarışların bir ayağı da Ağustos 2005’te İstanbul’da (Türkiye) yapılacak. İstanbul Kurtköy’deki yarışlara 120 bin kişinin gelmesi bekleniyor. Pist, 5 bin 378 metre uzunluğunda ve 12,5-21,5 metre genişliğinde yapılıyor. Ana, geçici, doğal, VIP tribünlerde aynı anda 155 bin kişi yarışları izleyebilecek. Pist, toplam 2,2 milyon metrekarelik bir alan üzerine kuruluyor. Hızla ilerleyen inşaatta halen ana ve geçici tribün koltuklarının montajına başlandı.

Pistin özellikleri

Tesislerin inşa edileceği Kurtköy’deki alan, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 20 yıllığına kiralandı.

Pistin uzunluğu 5,3 kilometre ve 13 adet dönüş var.

60 bin metrekare kapalı alana sahip Tepeören’deki tesisler toplamda 218 hektar üzerine kurulu.

Portatif tribün kapasitesi ve doğal tribünlerdeki seyirci yoğunluğuna bağlı olarak 90-140 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip.

Pistteki çalışmaları bin 450 kişi yürütüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/formula-1de-hesaplar-tutmadi-pistin-yetismesi-icin-55-milyon-dolar-araniyor_25787.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!