Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Four Seasons’a 15 Milyon Dolara 60 Oda Ekleniyor

Four Seasons’a 15 Milyon Dolara 60 Oda Ekleniyor

Hürriyet Gazetesi
Four Seasons’a 15 Milyon Dolara 60 Oda Ekleniyor

ski Sultanahmet Cezaevi’yken otele dönüştürülen ve 1996 yılından bu yana otel olarak işletilmekte olan Four Seasons Hotel’in arsasına, 60 odalı üç tane yeni binanın yapılmasına onay çıktı. İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu, geçtiğimiz ay aldığı bir kararla, Sultanahmet’teki 65 odalı Four Seasons Otel’in arsasına toplam 60 odalı 3 yeni bina daha yapımına izin verdi.

15 milyon dolar: Oteli, Yapı Kredi’ye bağlı Enternasyonal Turizm’den alarak, işletmeciliğini Four Seasons Otel’ine veren tekstilci Mesut Toprak, Büyükşehir Belediyesi’nden onay alır almaz inşaata başlayacaklarını söyledi. İnşaatın yıl sonuna kadar bitirilmesi hedeflendi. Otelin, 4 bin 600 metrekare büyümesini sağlayacak inşaatlar yaklaşık 15 milyon dolara mal olacak.

Ana binadan yüksek değil: Four Seasons Hotel’in Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından yapımına izin verilen ek binaları 2 - 2.5 metre yüksekliğinde çelik konstrüksiyon ayaklar üzerine üç katlı inşa edilecek. Sultanahmet Cezaevi’nden otele dönüştürülen binadan yüksek olmayacak. Dış cephe ise ahşap kaplanarak, Osmanlı mimarisi esintileri taşıyacak. Böylece arka cephe tarihi görüntüye kavuşacak.

Atik Paşa Yalısı: Mesut Toprak, bir yıl önce Four Seaons Hotel ile birlikte Atik Paşa Yalısı’nı, Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Tay Grup’a bağlı Astay İnşaat Turizm Şirketi adına satın almıştı. Toprak, Atik Paşa Yalısı’nın da turizmin hizmetine girmesi için inşaat çalışmalarını hızlandırdı.

Arkeolojik park olacak
Four Seasons Otel’in yanındaki, yanan Adliye binasının arsasında arkeolojik çalışmalar sırasında çıkarılan Osmanlı ve Bizans dönemlerine ait eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde koruma altına alındı. Yapılacak çevre düzenlemesinin ardından otele ait alan, bir arkeolojik park olarak Sultanahmet Meydanı ile bütünleşecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/four-seasonsa-15-milyon-dolara-60-oda-ekleniyor_43031.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!