Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Four Seasons’a İkinci Kez Ret

Four Seasons’a İkinci Durdurma

Bizans kalıntıları üzerine inşaat yapan Four Seasons Oteli’ne Danıştay’ın ardından bir yürütmeyi durdurma kararı da İstanbul 1. No’lu İdare Mahkemesi’nden geldi.

Miliyet Gazetesi
Four Seasons’a İkinci Durdurma

CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’in yaptığı başvuru üzerine, bitişiğindeki Bizans kalıntıları üzerine inşaat yapan Four Seasons Oteli’ne ikinci yürütmeyi durdurma kararı geldi. Danıştay’ın yaptığı yürütmeyi durdurma kararının ardından İstanbul 1. No’lu İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararını çıkardı.

Milliyet’in gündeme taşıdığı inşaat çalışmalarıyla ilgili Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Danıştay’a başvurmuş, Danıştay 6. Dairesi ek inşaatla ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Tarihi miras üzerine yapılan inşaat çalışmasına tepki gösteren CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin ise, avukatı Hıdır Tanrıverdi aracılığıyla 14 Ocak 2008’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yasaya aykırı izin verdikleri gerekçesi ve bu iznin iptali istemiyle İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurmuştu. Yürütmenin durdurulması talebi de yer alan başvuruda, “ek bina inşaatının belediye tarafından en başından engellenmeyerek, açıkça Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yasası’na, Anayasa’ya aykırı olduğu” ifade edilmişti.

Talebi değerlendiren mahkeme heyeti, davalı idareler İBB, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Eminönü Belediyesi’ne 30 gün süre vererek davayla ilgili tüm belgelerin istenmesine ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

Durdurma talebinin gerekçeleri

Gürsel Tekin’in yürütmeyi durdurma talebinin gerekçeleri şöyle sıralandı:

Anayasa’nın 63. maddesinde de ifade edildiği üzere “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar ve bu amaçla destekleyici, teşvik edici tedbirler alır.” Dolayısıyla Anayasa ve kanuna aykırılık teşkil eden idari bir işlemin muteberiyetinin sağlanmaya çalışılması mümkün değildir.
İnşaat çalışmaları rastgele yapılmış ve inşaat sırasında birçok eser zarar görmüştür “Otel ek bina inşaatı” diye başlayan süreç kamuoyunun baskısıyla karşılaşılınca  arkeolojik park inşaatına dönüşüvermiştir. İleride telafisi güç, imkânsız zararların meydana gelmesi kesindir. Bulunan kalıntılar öylece açıkta bırakılıp adeta yok olmasına, tarihin yağmalanmasına sebep olunmuştur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/four-seasonsa-ikinci-durdurma_61525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!