Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Fransa'da Küçük Adam Politikası

Sarkozy’nin politikasını en iyi tanımlayan kişi, Yeşiller hareketinin liderlerinden Avrupa Parlamentosu milletvekili Cohn-Bendit oldu. Sarkozy’nin Fransızları “budala yerine koyduğunu” belirtip polis öldürenin zaten müebbet hapse çarptırıldığını, vatandaşlıktan atma cezasının bu durumda hiçbir anlam ifade etmediğini hatırlattı. Ardından

Radikal İki
Fransa'da Küçük Adam Politikası

Fransa bu ayın sonuna kadar, Rom olarak tanımlanan 700 civarında Romen ve Bulgar Çingenesini sınır dışı etmeye hazırlanıyor. 79 Romanya yurttaşı Rom geçen Perşembe günü, Fransız hükümetinin kiraladığı bir uçakla Bükreş’e yollandı. Bunlar, hükümetin verdiği bedava gidiş bileti ve her aile için 300 avro ve 18 yaşından küçük her çocuk için 100 avro “gönüllü dönüş yardımını” kabul eden Romanyalılardı. İçişleri Bakanı, bu yılın başından beri benzer koşullarla 25. kez Fransa’dan Romanya ve Bulgaristan’a uçak kalktığını belirtti. 2009’da düzenlenen 44 uçuşla 10 bin Romanya ve Bulgaristan vatandaşı ülkelerine geri gönderilmiş. Avrupa’da ve özellikle Doğu Avrupa’da en yaygın ve en katı ayrımcılığa maruz kalan grup olan Çingenelere yardım eden STK’ların gözlemlerine göre, geri dönüş yardımından yararlananların üçte ikisi bir müddet sonra Fransa’ya geri dönüyor. Bu nedenle “geri dönüş yardımını” insan hakları örgütleri gidiş-geliş bileti olarak tanımlıyor.

Bu sınırdışı etme politikası orta vadede etkisiz olmasına rağmen, Fransa’da hükümet bu operasyonları hızlandırarak sürdürmeye kararlı gözüküyor. Çünkü Sarkozy tarzı güvenlik politikalarının en değer verdiği araç uygulamanın sayılarla konuşması. Yabancı düşmanlığından nemalanan popülist siyaset için, “şu kadar yabancı her ay sınırdışı edildi” anonsu yapmak, sorunun insani boyutlarını dikkate alarak, uzun vadeli kalıcı çözümler için çabalamaktan daha önemli.

Yıllardan beri güvenlik temasını işleyerek siyasette kendine alan açan Sarkozy, Fransa’da yabancı düşmanlığı veya korkusunun “vur abalısı” konumunda olan Mağriplileri bu kez bir kenara bırakıp Çingeneleri hedef tahtasına yerleştirdi. Bunun için göreli önemsiz bir olayı kullandı. Temmuz ortasında küçük bir kentte iki kuşaktan beri yerleşik yaşama geçmiş bir Çingene Fransız ailesinden bir gencin polis barajında durmadığı için öldürülmesini izleyen protesto eylemlerinde güvenlik güçlerine saldırılmasını bahane ederek, “Romlar ve seyahat insanları” hakkında hükümeti toplantıya çağırdı. “Seyahat insanları”, Fransa’da idare hukukunun 20. yüzyılda icat ettiği bir tabir. Yerleşik yaşama geçmeyi reddedenleri tanımlamak için kullanılıyor. Bu grup içinde farklı adlar altında esas olarak Çingeneler yer alıyor.

Yasalar bu göçer ailelere belediyelerin geçici konaklama arazileri göstermesini, çocuklarının okullaşması ve ailelerin sosyal yardımlardan yararlanması için önlem alınmasını vs. zorunlu kılıyor. Bu yasal yükümlülükleri yerel yönetimlerin küçük bir bölümü yerine getiriyor. Gereğinde bu yükümlülüğü yerine getirmemekten doğan cezayı ödemeyi tercih ediyorlar.

Nicolas Sarkozy’nin ise derdi elbette Çingeneler değil. Birçok konuda olduğu gibi, kendisi. Çingene sorununu gündemin merkezine yerleştirmekteki amacı, L’oréal şirketinin büyük hissedarından yıllar boyunca “cep harçlığı” aldığı ve hükümette kendisine en yakın olan kişilerden birinin geçtiğimiz yıllarda bu ailenin vergi kaçırmasına yardım ettiği iddialarıyla sarsılan gündemi değiştirmek. Bu nedenle, göreli küçük bir olayın üzerine atlayıp onu hem çarpıtıp hem büyüterek, Fransız ve yabancı Çingeneleri Fransızların güvenliğini tehdit eden esas tehlike konumuna sokuveriyor.

Avrupa’nın vatansızları

Çoğunluğun bilinçaltına tarihsel olarak kazınmış olan göçer ve Çingene endişesini -“tavuk hırsızları” korkusu- canlandırmak, kullanımı kolay ve kısa vadede getirisi yüksek bir araç. Sonuçta Avrupa’nın vatansız yüzünü yansıtan Çingenelerin arkasında duracak ne güçlü bir kamuoyu var ne de onları vargücüyle sahiplenecek bir devlet.

Suçla bir etnik grubun ilişkilendirilmesi popülist politikaların ve daha yaygın biçimde sağ politikacıların evrensel yöntemlerinden biri. Bunun ön hazırlığını, Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Pierre Lelouche, birkaç ay önce hazırlamıştı. 2007’den beri Romlarda suç artışının her yıl yüzde 140 arttığını belirtip Rom kamplarının suç yuvası olduğuna işaret etmiş, bunların işlediklerini iddia ettikleri suçları bir bir saymış ve “bir cemaati damgalamamak adına, sorun karşısında gözlerimizi kapamamalıyız” demişti. Eğer önlem almazlarsa, Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen serbest dolaşım anlaşmasına 2011’de dahil edilmemeleri tehdidini ilave etmeyi ihmal etmemişti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/fransada-kucuk-adam-politikasi_82204.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!