Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fransa’daki Sendikalara Direndi Fabrikayı Söküp Türkiye’ye Getirdi

Isıtma sektöründeki önemli oyuncular arasında yer alan Baymak, 2002 yılında ortak olduğu İngiliz Baxi Group’un Avrupa’daki 6 fabrikasını Türkiye’ye taşıyacak. Fransa’dan Tuzla’ya taşınacak ilk fabrika, Nisan’da faaliyete geçecek, Avrupa’ya ilk ihracatını ise Mayıs’ta yapmaya başlayacak.

Vatan Gazetesi
Fransa’daki Sendikalara Direndi Fabrikayı Söküp Türkiye’ye Getirdi

sıtma sektöründeki önemli oyuncular arasında yer alan Baymak, 2002 yılında ortak olduğu İngiliz Baxi Group’un Avrupa’daki 6 fabrikasını Türkiye’ye taşıyacak. Fransa’dan Tuzla’ya taşınacak ilk fabrika, Nisan’da faaliyete geçecek, Avrupa’ya ilk ihracatını ise Mayıs’ta yapmaya başlayacak.

150 milyon $ yatırım
Fransa’daki tesisin sökülerek Türkiye’ye getirilmesi sırasında çok ciddi sorunlar yaşadıklarını dile getiren Baymak Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akdoğan, “Sendikalar makinelerin sökülmesine karşı çıktı. Çok ciddi engellerle karşılaştık. Orada bir kişinin bile işsiz kalması çok önemli” dedi.

Baymak için 2010 stratejisi belirlediklerini ve 2010’a kadar Baxi Group’a ait 6 fabrikayı söküp Türkiye’ye getireceklerini söyleyen Akdoğan, şöyle devam etti: “2010’a kadar en az 150 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Şu anda 600 olan çalışan sayısı 2010’da 1500 kişi olacak. Baymak’ın 200 milyon dolarlık cirosu, 500 milyon dolara çıkacak. 20 milyon dolarlık ihracat, 150 milyon dolar olacak.”

Baymak Genel Müdürü Önder Kıratlılar da, güneş enerjisinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, Baxi Group’un bu alandaki üretim merkezinin Türkiye olacağını kaydetti. Kıratlılar, “Türkiye’de henüz yoğuşmalı cihazların kullanımı yüzde 3 gibi çok düşük bir düzeyde. Bu cihazların kullanımı enerji tüketiminde yüzde 35-40 verimlilik sağlıyor. 150 milyon dolarlık yatırımla güneş enerjili sistemleri de Türkiye’ye kazandıracağız. Sadece Türkiye pazarı için değil, Batı Avrupa, Rusya, Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri’ne de ihraç edeceğiz” dedi.

“İspanya” olacağız
Kıratlılar, ayrıca 200 daireye kadar ısınma sağlayan apartman tipi kombiler üreteceklerini belirterek, “Biz kombide, Baxi Group’un İngiltere, İtalya ve İspanya’daki üretim merkezlerinden İspanya’nın yerini alacağız” diye konuştu.

Akdoğan genel müdürlüğü Önder Kıratlılar’a bıraktı
Baymak’a 1992’de gazetedeki iş ilanıyla yönetici olarak giren, ancak şirketin girdiği zor durumdan kurtarma sürecinde satın alan Dr. Murat Akdoğan, bundan sonra yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam edecek. Genel Müdürlüğü ise Önder Kıratlılar yürütecek. 6 aylık bir görüşmenin sonunda Kıratlılar’ın göreve geldiğini söyleyen Akdoğan, “Ben bundan sonra Baymak’ın 2010 stratejilerine daha ağırlık vereceğim” dedi. 3 hafta önce göreve başlayan Kıratlılar, 1993’ten bu yana Elginkan Topluluğu’na bağlı şirketlerde üst düzey yöneticilik yapıyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fransadaki-sendikalara-direndi-fabrikayi-sokup-turkiyeye-getirdi_52682.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!