Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fransızlardan Teknokent Teklifi

Dünyanın ikinci büyük teknokenti Sophia Antipolis'in yöneticileri benzer bir yatırım için İstanbul'da yer istedi. Microsoft'un sahibi Bill Gates'in

Radikal
Fransızlardan Teknokent Teklifi

ünyanın ikinci büyük teknokenti Sophia Antipolis'in yöneticileri benzer bir yatırım için İstanbul'da yer istedi.

Microsoft'un sahibi Bill Gates'in Ankara ziyaretinin ardından bilişim alanında yükselen değer olarak gündeme oturan Türkiye, şimdi de Fransa'nın Nice kenti yakınlarındaki Sophia Antipolis (Bilge Şehir) Teknokenti'nden İstanbul'da bir teknokent kurma teklifi aldı.

Nice kentine 12 kilometre, Cannes'a da 14 kilometre uzaklıkta kurulu olan dünyanın ikinci, Avrupa'nın ise en büyük teknokenti Sophia Antipolis'in yöneticisi Alain Andre, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarlarından olan MIPIM dolayısıyla Cannes'da bulunduğu sürede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ı ağırladı.

Andre, Topbaş ve beraberindeki heyete verdiği brifingde, 2 bin 400 hektar arazi üzerine 1969 yılında kurulan teknokentte, 68 ülkeden 40 bin insanın yaşadığını söyledi. 4 bin araştırmacı ve 1260 iş tipinin var olduğu teknokentte Siemens, Hitachi ve Hewlett Packard gibi şirketlerin ArGe merkezlerinin bulunduğuna işaret eden Andre, Topbaş'a, "İstanbul'da bir teknokent yapmaya talibiz. Siz yer gösterin. Gelirken teknoloji ve finansı da yanımızda getiririz. Bu kentin aynısını iki yılda tamamlarız. Türkiye'deki iyi donanımlı gençleri değerlendirmek istiyoruz" dedi.

Topbaş: Mutabakata vardık
Andre, Fransız Riviera'sını yılda 9 milyonun üzerinde turistin ziyaret ettiğini ve 2 milyar dolar gelir getirdiğini belirterek, Sophia Antipolis'in yıllık getirisinin ise 4 milyar dolar olduğuna dikkat çekti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise şunları söyledi: "İstanbul'da teknokent kurulması konusunda mutabakata vardık. Sophia Antipolis, İstanbul'a sadece teknoloji ve buna yönelik finansmanı değil, aynı zamanda dünyaca ünlü firmaları da kente getirecektir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/fransizlardan-teknokent-teklifi_23920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!