Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fuar Teşviki Yeniden Yüzde 80’e Yükseltilmeli

Dünyayı her geçen gün biraz daha etkilemeye devam eden ekonomik krizin etkilerini azaltmak amacıyla hükümetin hazırlık içinde olduğu biliniyor. Destek paketinin neleri kapsadığı ise tam olarak netleşmiş değil. Yılbaşından önce paketin açıklanacağı tahmin ediliyor. İhracatçıların umudu, bireysel fuar teşviklerinin yeniden yüzde 80’e

yapi.com.tr
Fuar Teşviki Yeniden Yüzde 80’e Yükseltilmeli

Dünyayı her geçen gün biraz daha etkilemeye devam eden ekonomik krizin etkilerini azaltmak amacıyla hükümetin hazırlık içinde olduğu biliniyor. Destek paketinin neleri kapsadığı ise tam olarak netleşmiş değil. Yılbaşından önce paketin açıklanacağı tahmin ediliyor. İhracatçıların umudu, bireysel fuar teşviklerinin yeniden yüzde 80’e yükseltilmesinde... Yurt dışında gerçekleştirilen ticari nitelikli fuarlara firmaların katılımı amacıyla Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından koordine edilen fuar teşvikleri, yüzde 80 olarak uygulanıyordu. Ancak 2006 yılı Ocak ayından itibaren bu oran yüzde 50’ye indirilmişti. 

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ihracatta durumun kötüleşmemesi için bir an önce bazı önlemlerin alınması gerektiğini söylüyor. İhracatı artırmanın yollarından birinin de fuar katılımları olduğunu belirten Akyüz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “İhracatımızı nasıl artıracağız? Tabii ki ürünlerimizi daha çok alıcıyla karşılaştıracağız ve yeni pazarlar bulacağız. Bunun yolu da fuarlardan geçiyor. İhracat teşviklerinden biri de fuar teşviki. Hükümetten beklentimiz, ihracata bu can simidini uzatmaları. Bireysel fuar teşvik oranının, hiç olmazsa bu kriz döneminde yeniden yüzde 80’e yükseltilmesi hayati önem taşıyor. Bu 200 milyon dolarlık bir maliyet yaratabilir ancak 20 milyar dolarlık ihracat artışı sağlar.”

Türkiye’nin ihracatı 2008 Kasım ayında yüzde 22 oranında düştü. 2007 yılı Kasım ayında 11 milyar 106 milyon 73 bin dolarlık ihracat yapan Türkiye, bu yıl aynı dönemde 8 milyar 658 milyon 856 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 2007 yılını 10 milyar 452 milyon dolarlık rekor ihracat artışıyla kapatan ve 2008 yılının ilk aylarında rekor üstüne rekor kıran kimya sanayii ise Kasım 2008 tarihi itibariyle diğer sektörlerle kıyaslanınca krizden en az etkilenen sektör oldu. Geçen yılın Kasım ayı ile 2008 Kasım ayı karşılaştırıldığında kimya ihracatı yüzde 14,5 oranında düştü. Ancak yılın son ayında düşüşün daha yüksek olacağı tahmin ediliyor ve fuar teşvik oranının yeniden eski seviyesine yükseltilmesinin sektör için büyük önem taşıdığı belirtiliyor. Geçmiş dönemde milli katılımlara yüzde 10 ek destek verilmesi çoğu fuara bireysel katılan firmalar tarafından olumsuz karşılanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fuar-tesviki-yeniden-yuzde-80e-yukseltilmeli_65321.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!