Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Fuara Yaklaşık 400 Bin Kişi Katıldı

Bu yıl 29’uncusu düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı dün sona erdi. Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Kitap ve Kongre Merkezi’nde 30 Ekim- 7 Kasım tarihlerinde ortalama 400 bin ziyaretçinin katıldığı fuarın son gününde 2009 yılının “Çocuk Kitapları Ödülleri” verildi.

Cumhuriyet Gazetesi
Fuara Yaklaşık 400 Bin Kişi Katıldı

u yıl 29’uncusu düzenlenen İstanbul Kitap Fuarı dün sona erdi. Beylikdüzü’ndeki TÜYAP Kitap ve Kongre Merkezi’nde 30 Ekim- 7 Kasım tarihlerinde ortalama 400 bin ziyaretçinin katıldığı fuarın son gününde 2009 yılının “Çocuk Kitapları Ödülleri” verildi. Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin düzenlediği ödül töreninde “2009 Yılının En İyi Çocuk Romanı Ödülü”, “Frej Apartmanı” kitabıyla Nazlı Eray’a verildi. “2009 Yılının En İyi Resimli Öykü Kitabı Ödülü” ise “Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan” adlı kitabıyla Sera Şahin Kanal ile illüstratör Ayşe İnan Alican’a verildi.

Fuarın son gününde gazetemiz yazarları Alev Coşkun ile Süheyl Batum’un konuşmacı olarak katıldığı panel çok sayıda katılımcı tarafından takip edildi. Panelde Coşkun ile Batum, “Türk Toplumunda Anayasaların Geçirdiği Evreler” konusunu masaya yatırdılar.

Yaklaşık 4 ay önce kaybettiğimiz eleştirmen ve denemeci Füsun Akatlı’nın anıldığı “Edebiyatta 40. yılında Füsun Akatlı’yı anıyoruz” başlıklı panelde ise Akatlı’nın kızı Zeynep Altıok ile yakın arkadaşı yazar Pınar Kür, Akatlı’yı anlattılar. Zeynep Altıok, “Annem felsefenin gözlüğü ile edebiyatın peşinden gitti. Bozulana, kirlenene karşı direndi. Ne mutlu ki beni ben yapan bir annem var” derken, Pınar Kür ise “Füsun Akatlı, Türkiye’de çok ender bulunan, aydınlık ve parlak düşünen bir kafaya sahipti” görüşünü dile getirdi. Kür, panelin sonunda, Akatlı’nın Sivas Katliamı’nın ardından yazdığı bir yazıyı okuyarak, katılımcılara şu soruyu yöneltti: “Aradan geçen 15 yılda ne değişti? Failler o gün de ödüllendirildi, bugün yine ödüllendirilmeye devam ediyor”.

Şüyün ve Kuban söyleşisi

Önceki gün Doğan Hızlan Kitaplığı’nda düzenlenen “29. İstanbul Kitap Fuarı Onur Yazarı Doğan Kuban” başlıklı söyleşiye aynı adlı kitabı hazırlayan Faruk Şüyün ve Doğan Kuban katıldı. Şüyün’ün önerisiyle ailesinden bahsederek başladığı konuşmasında Doğan Kuban, “Asıl önemli olan 1926’da doğdum, babam Osmanlı subayı annem de Osmanlı döneminde eğitim görmüş bir kadın ben onların çocuğuyum” diyerek Osmanlıdan Cumhuriyet’e geçişte kişisel olarak bir kesiklik yaşamadığını, iki dönemin eserlerini okuyabildiğini belirtti. “Şimdi 80’i bile bilmiyorlar. Dolayısıyla hiçbir şey bilmiyorlar. Doğrusu da anlatılmazsa bilmeyecekler” sözleriyle şimdiki nesillere doğruyu anlatmanın önemini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fuara-yaklasik-400-bin-kisi-katildi_83651.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!