Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Fukuşima'da Temizlik Operasyonu

Japonya'da, Fukuşima nükleer santralindeki büyük felaketin ardından, tehlike arz eden nükleer yakıt çubuklarının tasfiye işlemine başlandı.

yapi.com.tr
Fukuşima'da Temizlik Operasyonu

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, Fukuşima nükleer santrali işleten Tepco şirketi, pazartesi günü nükleer yakıt çubuklarını tasfiye etme işleminin başlatıldığını ve ilk adım olarak birçok yakıt çubuğunun, nükleer santralden bir havuza aktarıldığını açıkladı.

Santraldeki en ağır hasarlı reaktörde yaklaşık 400 ton nükleer yakıt çubuğunun tasfiyesi gerekiyor. Santraldeki bütün parçaların tamamen imha edilmesinin, yaklaşık bir yıl süreceği ve milyarlarca dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Tepco'nun, dört nükleer reaktördeki yakıt çabuklarını tasfiye işleminin bir yılda tamamlanacağı şeklindeki açıklaması uzmanlar tarafından gerçekçi bulunmuyor.

Tepco'nun açıklamalarına göre ilk etapta dört yakıt çubuğu taşınarak, imha edilecek. Yakıt çubukları, toplamda 22 adet çubuğun muhafaza edilebildiği su havuzunda tutulacak. Yakıt çubuklarının muhafaza edileceği havuzun tam olarak dolmasının en az bir hafta süreceği tahmin ediliyor.

Yakıt çubuklarının havuza aktarılışı sırasında havayla temas etmesi ya da kırılması durumunda aşırı miktarda radyasyon yayılma tehlikesi bulunuyor. Yakıt çubuklarının her biri 300 kilogram ağırlığında ve dört buçuk metre uzunluğunda. Yakıt çubuklarının, olası bir depremde çökme ihtimali olan nükleer santralden en kısa sürede çıkarılması gerekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/fukusimada-temizlik-operasyonu_114053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!