Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

G20 Bakanları ‘Devlet Desteğine Devam’ Dedi

İskoçya’nın doğu sahilinde yer alan St. Andrews’da bir araya gelen dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları, ABD’deki liderler zirvesinden bu yana küresel krizdeki son gelişmeler, krizden çıkış ve ekonomik canlanma konusunda alınan ve alınmakta olan önlemleri tartıştı.

Taraf Gazetesi
G20 Bakanları ‘Devlet Desteğine Devam’ Dedi

İskoçya’nın doğu sahilinde yer alan St. Andrews’da bir araya gelen dünyanın en büyük 20 ekonomisinin maliye bakanları, ABD’deki liderler zirvesinden bu yana küresel krizdeki son gelişmeler, krizden çıkış ve ekonomik canlanma konusunda alınan ve alınmakta olan önlemleri tartıştı. Mali piyasalarda yaşanan krizin tekrarının önlenmesi ve ekonomik canlanmanın sürdürülebilmesinin yollarını görüşen bakanlar, ekonomiye destek programlarını geri çekmek için erken olduğu konusunda uzlaşmaya vardı. Zirve ardından yapılan açıklamada, ekonomik canlanmanın farklı ülkelerde farklı şekilde cereyan ettiğini vurgulanarak, sürekliliğinin devlet desteğine bağlı olduğu belirtildi. “Küresel iyileşme sağlam temellere oturana destek programlarına devam“ kararı çıkan G20 Maliye Bakanları toplantısının ardından yapılan açıklamada, iyileşmenin istikrarsız olduğu, hala desteğe dayandığını ve işsizliğin temel endişe konusu olduğu kaydedildi.

Frene hızlı basmamak gerek

ABD Hazine Bakanı Tim Geither da toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, büyümenin hakim politika olarak kalması konusunda geniş bir konsensus olduğunu ifade etti. Geçen hafta ABD’de açıklanan istihdama ilişkin verilerin, işsizliğin 26 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdiğini ifade eden Geithner, bunun da hala zor bir ekonomik çevrede bulunulduğunu gösterdiğini söyledi. Geithner, ‘’Eğer frenlere çok hızlı basarsak, ekonomiyi ve finans sistemini zayıflatırız, işsizlik artar, iş hayatında daha fazla sorun yaşanır, bütçe açıkları artar ve krizin faturası daha fazla olur’’ dedi. Toplantının ev sahipliğini yapan İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling de küresel ekonomide iyileşmeden emin olana kadar desteklerin devamı konusunda anlaştıklarını kaydetti. Darling, ekonomik gerileme tehlikesi geri çekilse de acil destekleri çekmek için çok erken olduğunu belirtti. Toplantıda, İngiltere önderliğindeki grup, banka kurtarmaları için bir fon kurulmasını önerirken, bu öneri karışık tepkilerle karşılaştı.

G20, Arjantin, Avustralya, Brezilya, İngiltere, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği temsilcisinden oluşuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/g20-bakanlari-devlet-destegine-devam-dedi_74166.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!