Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

G8'de Küresel Isınmaya Karşı Önemli Karar

G8 liderler zirvesi dün İtalya'nın L'aquila kentinde başladı. Zirvenin ilk gününde liderler, küresel ısınmaya karşı önemli bir karar aldı. Liderler 2050'ye kadar küresel ısınmanın 2 dereceden fazla artmaması için çaba harcanması hedefi üzerinde anlaşma sağladı. Zirve için L'aquila'da bulunan Başbakan Erdoğan ise IMF Başkanı Dominique

CNN Türk
G8'de Küresel Isınmaya Karşı Önemli Karar

G8 liderler zirvesi dün İtalya'nın L'aquila kentinde başladı. Zirvenin ilk gününde liderler, küresel ısınmaya karşı önemli bir karar aldı. Liderler 2050'ye kadar küresel ısınmanın 2 dereceden fazla artmaması için çaba harcanması hedefi üzerinde anlaşma sağladı. Zirve için L'aquila'da bulunan Başbakan Erdoğan ise IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'la 15 dakikalık bir görüşme yaptı.

İtalya'nın L'aquila kentindeki zirvede, liderler karbon salımlarını ciddi oranda azaltmayı hedefleme konusunda da uzlaştı. Liderler, 2050 yılına kadar gelişmiş ülkelerin salımları yüzde 80, diğer ülkelerin ise, yüzde 50 oranında azaltma taahhüdünde bulunmasını istiyor. Zirvede, İran'ın nükleer programı konusunda diplomatik çözüm vurgusu yapılırken, füze denemelerinde bulunan Kuzey Kore kınandı.

Uluslararası haber ajanslarının aktardığı G-8 bildirisinde, İran'ın nükleer programı sorunuyla ilgili olarak, bu soruna müzakerelerle çözüm bulunması için İran'ın diplomasiye bir şans verecek fırsatı yakalayacağının umulduğu ifadesi yer aldı. Açıklamada ayrıca, İran'ın nükleer programının yarattığı nükleer silahların yayılması riskine ilişkin derin endişelerin sürdüğü belirtildi. İran'daki seçimlerin ardından meydana gelen şiddet olaylarından üzüntü duyulduğu, gazetecilerin ve yabancıların tutuklanmasının kabul edilemez olduğu vurgulanan bildiride, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın Yahudi soykırımını reddeden sözlerinin de kınandığı kaydedildi.

Bildiride, ayrıca Kuzey Kore'nin son dönemlerde yaptığı füze denemeleri, barış ve istikrara tehlike oluşturduğu ifade edilerek kınandı. Kuzey Kore'ye, ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlalden kaçınması istenilen açıklamada, diyalog ve işbirliği çağrısı yer aldı.

Pakistan ve Afganistan konusunda da G-8 liderleri, Taliban'a karşı Pakistan'ın mücadelesine destek verirlerken, Afganistan'dan da devlet başkanlığı seçiminin halkın isteğini yansıtmasının, güvenilir ve güvenli olmasının sağlanmasını istediler.

Zirvede, Myanmar'a da, çok partili ve şeffaf seçimlere gidilmesi ve tüm siyasal mahkumların serbest bırakılması çağrısı yapıldı. G-8 liderleri ayrıca, nükleer bomba yapımında kullanılan materyallerin üretiminin yasaklanması anlaşması konusunda müzakerelere derhal başlanması çağrısında bulundular.

Sarkozy: "Yaptırım kaçınılmaz olabilir"

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İran'ın nükleer faaliyetler konusunda uluslararası camianın isteklerine olumlu yanıt vermemesi durumunda yaptırım uygulamanın kaçınılmaz olabileceği uyarısında bulundu. Nicolas Sarkozy, "Karar alıp bir yanıt verme sırası İran'dadır. İran'ın tüm dünyayı bekletmeye hakkı yok. Diyalog ve diplomasi yalnızca bizim çabamızla olamaz" dedi. Sarkozy, "Elbette diplomasi ve diyalog yolu denenmelidir. Ama bu yeterli olmazsa, gereğini yapıp en uygun kararları almak zorundayız" diye konuştu. Fransa lideri, İran'a yönelik yaptırımların artırılıp artırılmayacağının eylül ayındaki G-20 toplantısında karara bağlanabileceğini kaydetti.

Obama nükleer güvenlik zirvesine evsahipliği yapabilir

Bu arada, ABD Başkanı Barack Obama'nın, mart ayında başkent Washington'da bir nükleer güvenlik zirvesine evsahipliği yapmayı planladığı bildirildi.

Zirvenin bir diğer ana gündem maddelerinden biri de küresel krizdi. Liderlerle ekonomiyi de ele aldıklarını söyleyen ev sahibi İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, "Ekonomik krizin en kötü dönemi geride kaldı" dedi. Berlusconi, yıl içinde bir G8 zirvesi daha düzenleneceğini söyledi. Zirvenin ilk gününde liderler ayrıca, L'aquila kentinde depremden zarar gören bölgeleri de gezdi.

Erdoğan IMF Başkanı ile görüştü

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, G-8 Zirvesi'nin ikinci gününde İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, zirveye katılanlar onuruna verdiği yemeğe katıldı. Yemekte, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin Libya Lideri Muammer Kaddafi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın arasına oturduğu görüldü. Başbakan Erdoğan'ın ayrıca İtalya'nın L'aquıla kentinde Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'la bir görüşme yaptığı öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'la görüşmesinin yaklaşık 15 dakika sürdüğü belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/g8de-kuresel-isinmaya-karsi-onemli-karar_70485.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!