Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Galata Wind Enerji Ağaoğlu Enerji'nin

Ağaoğlu Enerji Grubu'nun portföyüne yeni eklediği 3 rüzgâr santrali projesi ve enerji sektöründeki diğer yatırımları, gerçekleştirilen basın toplantısında tanıtıldı. Portföyüne yeni katılan projelerle beraber Ağaoğlu Enerji Grubu 2015 yılı sonuna kadar elinde bulundurduğu kurulu gücün 1000 MW'a ulaşmasını hedefliyor.

yapi.com.tr
Galata Wind Enerji Ağaoğlu Enerji'nin

Ağaoğlu Enerji Grubu'nun portföyüne yeni eklediği 3 rüzgâr santrali projesi ve enerji sektöründeki diğer yatırımları, gerçekleştirilen basın toplantısında tanıtıldı. Portföyüne yeni katılan projelerle beraber Ağaoğlu Enerji Grubu 2015 yılı sonuna kadar elinde bulundurduğu kurulu gücün 1000 MW'a ulaşmasını hedefliyor.

Toplantıda bilgi veren Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, farklı alanlarda yatırımlarını artırmaya devam ettiklerini, Ağaoğlu Enerji Grubu'nun portföyünü genişletmek için önlerine çıkan projelere sıcak baktıkları belirtti. Ağaoğlu "İtalya ve Hollanda ortaklı yabancı bir şirketten Galata Wind'in yüzde 100 hissesini satın aldık. Bir taraftan hisse alımını yaptığımız için gurur duyuyorum, diğer yandan yabancı yatırımcıyı ülkemizde tutmayı başaramadığımız için ülkem adına üzülüyorum. Türkiye enerji konusunda yüzde 80-85 dışa bağımlı hale geldi, yılda yaklaşık 50 milyar doları enerji için dışarıya ödüyoruz. Biz bu nedenle Ağaoğlu olarak yenilenebilir enerjiye yatırım yapma kararı aldık. Buradan karşılanacak enerjinin üstüne çıkan kısım dışarıdan alınabilir. Karşımıza çıkan yatırım fırsatlarını krize rağmen değerlendirmeye devam edeceğiz" dedi.

Ali Ağaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Başladığımız diğer projelerimizi de, başta Mersin Mut'taki santral olmak üzere hızla sürdürüyoruz. Biz kafamıza koyduğumuz işleri hemen tamamlamak istiyoruz. İlk elektrik faturamızı bu yıl keseceğimizi söyleyebilirim".

Gelecek 3 yıl içinde 1.000 MW'lık portföy oluşturacak Ağaoğlu Enerji Grubu'nun Başkanı Murat Onuk, bu projelerin hayata geçirilmesinin 5 yılı bulacağını açıkladı. Murat Onuk, Ağaoğlu'nun gelecek tasarımı için de önemli bir yer tutan enerjide farklı tipte üretim santrallerine yönelerek dengeli bir portföy oluşturmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Murat Onuk, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının temin ve kullanımına öncelik vererek, yatırımların hem ülke ekonomisine fayda sağlayacağına, hem de enerji arzındaki sıkıntıya çözüm anlamında yararlı olacağına dikkat çekti. Onuk, Mersin'de inşaatına geçen sene başlanan ve 60 Milyon Dolar'lık yatırım yapılan 34 MW'lık Mersin Rüzgâr Santrali'nin ise 2009 Aralık ayından itibaren üretime geçmesini planladıklarını belirtti.

Ağaoğlu'nun elinde bulundurduğu enerji portföyünü açıklayan Murat Onuk, Bandırma'daki 93 MW gücündeki Şahres Rüzgar Santrali'nin inşaatına 2010'un ilk yarısında başlamayı hedeflediklerini ve toplam yatırımın 230 milyon dolar olacağını belirtti. Onuk, Bursa, Bandırma, Çanakkale, Kocaeli ve Yalova'daki diğer rüzgâr santralleri projelerinin ise lisans aşamasında, Bingöl'deki 60 MW gücündeki Hidro Elektrik Santralleri'nin ise proje aşamasında olduğunu belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/galata-wind-enerji-agaoglu-enerjinin_73539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!