Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GAP’ın Enerji Getirisi Yıllık 12.7 Milyar Doların Üstünde

Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP-BKİ) Başkan Yardımcısı Ferhat Şelli, 32 milyar dolara bitirilmesi öngörülen Güneydoğu Anadolu Projesi i

Ticaretb>Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi (GAP-BKİ) Başkan Yardımcısı Ferhat Şelli, 32 milyar dolara bitirilmesi öngörülen Güneydoğu Anadolu Projesi için bugüne kadar 16.6 milyar dolar harcandığını, projede yüzde 52 nakdi gerçekleşme sağlandığını söyledi.

Şelli, GAP-BKİ, ÇEKÜL Vakfı ve Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği’nce birlikte yürütülecek GAP Bölgesi’nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, GAP’ın Türkiye’nin en kapsamlı ve en iddialı bölgesel kalkınma projesi olduğunu vurguladı. Geçmişte büyük medeniyetlere beşiklik etmiş bölgenin, günümüzde bambaşka bir uygarlık eseri olan GAP’a sahne olduğunu belirten Şelli, “GAP için bugüne kadar 16.6 milyar dolar harcandı. Toplam maliyeti 32 milyar lira olarak öngörülen projede yüzde 52 nakdi gerçekleşme sağlandı. 2003 yılı yatırım programı ile Proje’ye 815 trilyon lira katkı sağlandı” dedi.

Şelli, 2003 yılı sonu itibarıyla GAP’ın enerji getirisinin 12.7 milyar dolar olduğunu ifade ederek, “Sulama yatırımları henüz yüzde 12 oranında gerçekleştirilebilmiş olunmasına karşılık tarımsal üretim yoluyla bugüne kadar 900 milyon dolar dolayında katma değer yaratıldı” diye konuştu. Bölgesel kalkınma konusunda önemli bilgi ve deneyime sahip olduklarına dikkati çeken Şelli, sahip oldukları deneyimi yeniden yapılanma sürecindeki Afganistan ve Irak’a aktardıklarını vurguladı. Şelli, GAP Bölgesi’nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı’na ilişkin açıklamalarda bulunurken, Avrupa Komisyonu tarafından karşılanacak 12 milyon euro kaynakla 2 yılda gerçekleştirilecek çalışmanın, bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının Avrupa Birliği standartlarında sunum hazırlayabilme yeteneği kazanmaları açısından da önemli olduğunu kaydetti.

KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI

Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen, kültürel varlıkların korunmasında toplumu oluşturan tüm kesimlerin uzlaşı içinde olmaları gerektiğini vurguladı. Gaziantep Valisi Lütfullah Bilgin de konuşmasında, kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması gereken bir hazine olduğunu vurguladı. GAP Bölgesi’nde Kültürel Mirası Geliştirme Programı, Avrupa Komisyonu tarafından finanse ediliyor ve GAP-BKİ tarafından yürütülüyor.

Çekül Vakfı’nın teknik destek sağladığı programla, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi çalışmalarıyla GAP bölgesinde yaşayan insanların ekonomik ve toplumsal kazanımlarının artırılması amaçlanıyor. Programla, kültürel mirasın korunması ya da kültürel mirasa yönelik süreklilik ve gelişebilme özelliği taşıyan, katma değer ve istihdam yaratan projelere destek sağlanacak. Sağlanacak desteğin toplam tutarının 12 milyon euro olduğu programa sivil toplum örgütleri, mesleki teşekküller, kamu kurum ve kuruluşları da proje sunabilecekler.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/gapin-enerji-getirisi-yillik-12-7-milyar-dolarin-ustunde_10572.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!