Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gap'ta ‘Suyun Etkin ve Verimli Kullanımı’ Eğitimi

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanlığınca geçen yıl başlatılan ‘Suyun Etkin ve Verimli Kullanım Projesi’ kapsamındaki eğitimler; Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de devam edecek.

yapi.com.tr / AA
Gap'ta ‘Suyun Etkin ve Verimli Kullanımı’ Eğitimi

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanlığınca geçen yıl başlatılan ‘Suyun Etkin ve Verimli Kullanım Projesi’ kapsamındaki eğitimler; Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin'de devam edecek.

GAP BKİ'den yapılan yazılı açıklamaya göre, GAP Eylem Planı kapsamında 2009 - 2012 tarihleri arasında bölge illerinde gerçekleştirilecek proje; GAP Bölgesinde su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımını temin etmek üzere, suyun etkin ve verimli kullanılmasına yönelik uygulamaları artırmak, kapasite geliştirme programlarını sağlamak ve yerel halkın bu konudaki bilinç düzeyini artırmayı amaçlıyor.

''Bölgedeki yerel yönetimler ve diğer kamu kurumlarında çalışan personelin suyun verimli kullanılması konusunda teknik kapasitelerini geliştirip, su kullanıcılarının (ev-sanayi-tarım) bu konudaki sorumluluğunu, bilgi ve bilincini artırmak; kurumlar arası sorumluluk paylaşımını belirleyip, suyun gereksiz olarak tüketimini azaltarak, kuraklığı önleyici tedbirlerin alınmasını sağlamak, herhangi bir kuraklık döneminde yerleşim alanlarının susuz kalmaması için kamu kurum ve kuruluşlarını bilinçlendirerek gerekli önlemleri aldırıp, kuraklığın etkilerinin azaltılmasını sağlamak, ekolojik dengenin korunmasını sağlayarak çevre kirliliğini önlemek, lider çiftçi yetiştirme programlarında, genç çiftçilerin doğal kaynakları sürdürülebilir olarak kullanımını sağlamak'' gibi hedefleri bulunan proje kapsamında, bölge illerinde eğitim toplantıları düzenleniyor.

Geçen yıl Kilis, Adıyaman ve Gaziantep'te gerçekleştirilen eğitim programlarının ardından bu yıl da 18-19 Ekim'de Diyarbakır, 20-21 Ekim'de Şanlıurfa ve 22-23 Ekim'de de Mardin'de konuyla ilgili eğitim programları gerçekleştirilecek.

Kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, yöre halkı, meslek odaları, sulama birlikleri ve ilgili kooperatiflerin davet edildiği eğitim çalışmalarında, kurumların görüşleri alınarak suyun verimli kullanılması için katkı belirtmelerine olanak sağlanacak.

Suyun kullanımının, ‘tarımsal sulamada, kentsel alanda ve hijyen olarak kullanılması’ şeklinde 3 ana bileşende ele alındığı eğitim programları tüm GAP illerinde gerçekleştirilecek.

ETİKETLER: kurum çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/gapta-suyun-etkin-ve-verimli-kullanimi-egitimi-_83221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!