Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Garanti Bankası Pendik Teknoloji Kampüsü
Yapı-Endüstri Merkezi’nde 30 Eylül 2010 tarihinde bir konferans verecek olan Werner Sobek’i, yakın dönemde Türkiye’de gerçekleştirilecek bir uygulama da bekliyor. Çünkü Sobek, ERA Şehircilik Mimarlık ve Müşavirlik’in mimarlık, midek / mingü’nün ise içmimarlık konularındaki birikimleri ve becerilerini birleştiren “Garanti Teknoloji Kampüsü” yatırımının LEED, sürdürülebilirlik, strüktür, mekanik, elektrik ve cephe danışmanlığını üstleniyor.

130.000 m2 kapalı alanlı farklı işlevlerden oluşan (bilgi işlem, matbaa, oditoryum, arşiv vb.) ve 3500 kişinin çalışacağı “Garanti Teknoloji Kampüsü” yapısının tasarımında, farklı danışmanlıkların gündeme gelmesi üzerine Werner Sobek ekibinin bilgi birikiminden faydalanma dileğini gündeme getiren ERA ekibi, Sobek ile “tasarım girdilerinin aktarılması, workshoplarla karşılıklı bilgi alışverişi ve tartışmalardan sonra kararların alınması” şeklinde bir çalışma kurgusuna gidecek. Alınan kararlar çerçevesinde ise gerekli hesaplamaların Werner Sobek ve ekibi tarafından hazırlanması, önerileri ile birlikte proje sahiplerine sunulması söz konusu.

Garanti Bankası Pendik Teknoloji Kampüsü, İstanbul Pendik’te, Tersane Kavşağı’nda yer alıyor. Eski kullanımı bir kimya fabrikasına ait bulunan bu arsa, tüm bölgede gözlemlenen ve sanayiden hizmet ve ticarete doğru yaşanan dönüşüm çerçevesinde ele alınıyor. Kampüsün programı, üç ana bölümden oluşuyor: Yaklaşık 57.000 m2 açık ofis alanı, 17.500 m2’de bir araya gelen oditoryum, kafeterya gibi özel fonksiyonlar ile 95.500 m2 otopark, arşiv ve benzeri servis alanları.

Projenin ana fikri, ofis alanlarını teknolojik ifadeli ve yükseltilmiş bir blok içerisinde toplayarak çalışma alanlarına azami düzeyde esneklik sağlamak olarak açıklanıyor. Diğer tüm özel fonksiyonlar zemin ve altı katlarda yerleşmiş olduğundan, ofis hacimleri gökyüzüne ve peyzaja açılan avlular etrafında süreklilikleri engellenmeden yerleşiyor. Ofis bloğunun tasarımı, çevresindeki kaotik yapılaşmanın aksine şeffaf bir sadeliği vurguluyor. Ofis kütlesi, tepeler şeklinde tasarlanmış peyzajın üzerine oturuyor ve bu peyzaj, aynı zamanda özel fonksiyonları, açık dolaşım ve rekreasyon alanlarını barındırıyor.

Sürdürülebilirlik, projenin etkin tasarım kriteri olarak nitelendiriliyor: Arsa geliştirme, verimli su ve enerji kullanımı, çevresel kalitenin artırılması, tasarımın önde gelen konularını oluşturuyor.


http://www.yapi.com.tr/haberler/garanti-bankasi-pendik-teknoloji-kampusu_96373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!