Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Garanti Konutta Üç Yılda 21 Kat Büyüdü

Türkiye'de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 4 olduğunu belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, "5 yıl içinde bu rakamın milli gelirimizin yüzde 10'larına geleceğine inanıyoruz. Ekonomik istikrarın devam etmesi bu işin önünü açacak" dedi.

Referans Gazetesi
Garanti Konutta Üç Yılda 21 Kat Büyüdü

Türkiye'de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 4 olduğunu belirten Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, "5 yıl içinde bu rakamın milli gelirimizin yüzde 10'larına geleceğine inanıyoruz. Ekonomik istikrarın devam etmesi bu işin önünü açacak" dedi. Onaran, Garanti Bankası'nın tutsat ve gayrimenkul sektörüne ilişkin uzmanlığını emlak ofisleriyle paylaşmak amacıyla başlattığı seminer dizisi çerçevesinde Gaziantep'te düzenlenen toplantıda, tutsat (mortgage) sektörünün son 3 yılda 13 kat büyüdüğü dönemde Garanti'nin 21 kat büyüdüğünü söyledi. Tutsat sektöründe çok büyük gelişme potansiyeli olduğunu vurgulayan Onaran, ABD'de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 65, Avrupa Birliği'nde ortalama yüzde 50, Türkiye'de ise yüzde 4 olduğuna işaret etti.

Pazarın lideri Garanti

Tutsatın bir tüketicinin hayatında verdiği en önemli ve uzun vadeli yatırım kararı olduğunu, o yüzden ince eleyip sık dokuduğunu kaydeden Onaran, Garanti'nin 20'den fazla tutsat ürünü bulunduğunu, 100 kişilik tutsat ekibi ve yüzde 14 payla pazarda lider olduğunu vurguladı. Onaran, "Tutsatı çok önemsiyoruz ve bu alanda ciddi yatırım yapıyoruz" dedi. Garanti Mortgage Satış Koordinasyon Müdürü Kerem Orbay ise Türkiye'de 2008'de yıllık 500-600 bin olan konut ihtiyacının 2015'de yıllık 700 bin adete çıkacağını kaydetti. Dünyada ve Türkiye'de bireysel krediler içinde en fazla payı konut kredilerinin aldığını vurgulayan Kerem Orbay, Türkiye'de toplam 77.8 milyar  dolarlık bireysel kredilerin içinde konut kredisinin yüzde 34,5'inin, dünyadaki toplam 19 trilyon dolarlık bireysel kredilerin ise yüzde 71'inin konut kredisi olduğuna dikkati çekti.
 


http://www.yapi.com.tr/haberler/garanti-konutta-uc-yilda-21-kat-buyudu_62328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!