Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Garipçeliler: 3. Köprü ile Birlikte İmar Hakkı Gelsin, Çocuklarımızı Evlendirelim'

İstanbul Boğazı'na takılacak üçüncü gerdanlık, Garipçe ile Poyrazköy arasında yapılacak. Boğazın küçük bir balıkçı köyünde kendi halinde yaşayan insanlar köprü yapılacağı haberiyle basın mensuplarının yoğun ilgisiyle karşılaştı. Huzurlarının bozulmasından endişe eden Garipçeliler, "Köprü ile birlikte imar hakkı da gelsin. Çocuklarımızı evlendirip

Zaman Gazetesi
Garipçeliler: 3. Köprü ile Birlikte İmar Hakkı Gelsin, Çocuklarımızı Evlendirelim'

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım İstanbul Boğazı'na inşa edilecek üçüncü köprünün güzergâhını açıkladığında konuyla yıllardır ilgilenen tüm kesimler şaşırdı. Şaşıranlar arasında köprünün Rumeli tarafındaki Garipçe köyünde yaşayan ahali de vardı. Anadolu kavağı'nın yakınındaki Poyraz mevkii ile Rumeli tarafındaki Garipçe köyü arasına inşa edilecek köprü, iki kendi halindeki balıkçı köyünü birleştirecek. Sarıyer'e 10 kilometre uzaklıktaki Garipçe köyünün geçim kaynağı balıkçılık. Nüfusu 450 olan köy Sarıyer'e 10 kilometre uzaklıkta. İstanbul'a inşa edilecek üçüncü köprünün güzergahının belirlenmesinin ardından kamera ve fotoğraf makinesini kapan basın mensupları soluğu İstanbul'un şirin köylerinden Garipçe'de aldı.

Garipçeliler yaz aylarında hafta sonları gelen ziyaretçilerden yoğunluğu garipsemese de muhabirlerin kendilerine sürekli kamera ve ses kayıt cihazı uzatmalarına şaşırıyordu. 110 haneden oluşan Garipçe boğaza sıfır durumda. SİT alanı olan ve imar izni bulunmayan köyde vatandaşın evlerinde bir çivi çakması bile yasak. Köylüler köprünün bir ayağının kendi köylerinden geçmesine seviniyor. Zira köylüler imar izni verilmemesinden dolayı çocuklarına ev yapamadıklarını ve evlatlarını evlendiremediklerini belirtiyor. Garipçe köyüne 50 yıl önce geldiğini belirten 64 yaşındaki Kamil amca yıllarca balıkçılık yaptığı Sarıyer'de 3 oğlu ile yaşıyor. Çocuklarını evlendiremediğini belirten Kamil amca gerekçesini ise şöyle açıklıyor: "Evladım burası SİT alanı. Evimin üstüne bir kat daha çıkarım ve oğlumu evlendiririm diyordum ama belediye imar vermiyor. Benim gibi köyde birçok baba var. Bizim tek sorunumuz imar. Köprünün buradan geçeceğine üzülsek mi sevinsek mi bilemiyorum."

Köylüler köprü güzergahının duyuruluşunu televizyondan canlı yayında izlediklerini kaydediyor. Köy kahvehanesinden içeri adım attığımızda bizi pür dikkat izleyen gözlerle karşılaşıyoruz.

1994 yılından bu yana Garipçe köyü'nde muhtarlık yapan Ferudun Berber de 3194 sayılı yasa gereği kısmi imar hakkı istediklerini belirtiyor. İstanbul'un trafik sorununa çözüm getireceğine inandığı 3. köprü projesine tam destek verdiğini belirten Berber, "Sayın Başbakan'a 2 mektup yazdım. Kısmi bir imar izni verilmesi için. Bu konuda çalışmalar yaptıklarını ifade eden bir cevap yazısı geldi. Ümidimiz bu köprünün yapımı ile birlikte kısmı imar izni verilmesi." diye konuştu. 3. köprünün gündeme gelmesi ile birlikte ifade edilen 6 güzergahtan biri olan Garipçe-Poyraz alanının en uygun bölge olduğunu kaydeden Berber, "Garipçe halkı olarak köprünün buradan geçmesine seviniyoruz. Bu köprü uluslararası bir yol olacak." dedi.

Balıkçılıkla geçimini sağlayan 34 yaşındaki Trabzonlu Muhammet Bayraktar ise açıklanan köprü güzergahında 10 dönüm arazisi olduğunu kaydetti. Bayraktar da "Tek derdimiz imar. Kısmi bir imar izni verseler ne güzel olur. İnanır mısın balkonumuza çamaşır asmak için demir bile yaptıramıyoruz. Belediye hemen gelip engelliyor." şeklinde konuştu.

6 milyar dolara mal olacak

Köprü Poyrazköy'deki Fil Burnu ile Garipçe Köyü yakınlarındaki Büyük Liman Mevkii'nden geçiyor. 3. Boğaz Köprüsü'nü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi üçüncü köprü ile birlikte yapılacak çevre yolu bölümü, Odayeri-Paşaköy-Poyrazköy-Garipçe kesiminde yer alıyor. Toplam yol uzunluğunun, anayol ve buna bağlı bağlantı yolları olmak üzere 260 kilometre olduğu belirtilirken, maliyeti tahmini 6 milyar dolar olarak açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/garipceliler-3-kopru-ile-birlikte-imar-hakki-gelsin-cocuklarimizi-evlendirelim_79142.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!