Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Değerlemede Asgari Ücret Tarifesi Belirlendi

Sermaye Piyasası Kumie emat prion ca impedrite rulu (SPK), 2016 yılı gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesi ve uygulama esaslarını belirledi.

yapı.com.tr/AA
Gayrimenkul Değerlemede Asgari Ücret Tarifesi Belirlendi

SPK'nın Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin vereceği değerleme hizmetlerine ilişkin "2016 yılı Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Tarifesi ve Gayrimenkul Değerleme Asgari Ücret Uygulama Esasları" kararı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kararda, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği üyelerinin, müşterilerine vereceği değerleme hizmetleri karşılığında tahsil edilecek ücretlerde, söz konusu kararda yer alan esaslar ve asgari ücret tarifesinin uygulanacağı bildirildi.

Bununla birlikte, ücretlerin tutarlarının asgari nitelikte olduğu vurgulanan kararda, taraflarca işin özelliğine göre daha yüksek bir ücret belirlenebileceği aktarıldı.

Kararda, belirlenen asgari ücret ve masraf tutarlarının sadece verilecek değerleme hizmetine ilişkin olduğunun altı çizilerek, şu ifadelere yer verildi: "Hizmetin verilmesi için gereken ulaşım masrafları ile bu hizmetin verilebilmesi için zorunlu olan bilgi ve belgelerin temininde, resmi kurumlara yapılan harç ve benzeri ödemeler, işbu esaslarda belirtilen gayrimenkul bilgi merkezi payı ile KDV ve diğer vergiler gibi ek ücret ve masraflar, tahsil edilecek asgari ücrete dahil edilemez, ayrıca ödenir. Değerleme konusu gayrimenkulün tapuda kayıtlı niteliğiyle fiili kullanım niteliği arasında bir fark var ise ve bu fark nedeniyle ilgili gayrimenkul işbu asgari ücret uygulama esaslarının ekli tarifesindeki grupların birden fazlasının kapsamına giriyor ise ücretin belirlenmesinde yüksek olan ücret grubu dikkate alınır."

Kararda ayrıca, gayrimenkul değerleme asgari ücret tarifesinde belirlenen ücretlerde indirim uygulanamayacağı da vurgulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-degerlemede-asgari-ucret-tarifesi-belirlendi-_141136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!