Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gayrimenkul Sektörü Talep Artışı İçin Yeni Politikalar İstiyor

Gayrimenkul sektörü, 2019 yılında yeni politikaların hayata geçirilmesini istiyor. Emlak Katılım Bankası'nın konumlandırılması, ilk konut edinimine sağlanan teşvikler, alternatif finansman modelleri gibi konular sektörün 2019'daki gündem maddelerini oluşturuyor.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Sektörü Talep Artışı İçin Yeni Politikalar İstiyor

Gayrimenkul sektörü için 2018 yılının ilk yarısı oldukça hareketli olurken ikinci yarıyıl ise durağan geçti. Stokların yeterince eritilemediği 2018 yılında yeni proje sayısı da azalış gösterdi. Ticari gayrimenkul piyasasında da yavaşlama olurken, arza eklenen tamamlanan projelerle birlikte satış ve kiralama adetleri azaldı. 2017 yılında 1 milyon 409 bin adet olan konut satışlarının 2018'de 1 milyon 370 bin civarında gerçekleşmesi bekleniyor. 2019 yılında ise bu rakamın 1 milyon 200 bin ile 1 milyon 300 bin arasında olacağı öngörülüyor.

Ekonomist Dergisi'nden Levent Gökmen Demirciler'in haberine göre, 2019'da farklı politikaların hayata geçirilmesinin hayati öneme sahip olduğuna vurgu yapan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, "Emlak Katılım Bankası'nın konumlandırılması ve geliştirici ile nihai tüketici tarafında nasıl bir hareket alanı sağlayacağı netleşmek, ilk konut ediniminde sağlanan teşvikler genişletilip daha uygulanabilir hale getirilmeli. Alternatif finansman modelleri gündeme getirilmeli" diye konuşuyor.

Umut yabancıya satışta
Sektör yetkilileri, gayrimenkule ivme kazandırabilmek için yeni yılda farklı politikaların ve yeni finansman modellerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söylüyor. 2019'da KDV ve harç oranlarında sağlanan teşvikin sadece birinci el konut ve işyerlerinde sürekli olarak uygulanması da sektörün önemli beklentileri arasında yer alıyor..

2019 yılı, yeni konut projelerinin ilerleyen yıllara ötelendiği, var olan stokların eritilmeye çalışıldığı bir yıl olacak. Sektör iç pazardaki daralmayı yabancılara odaklanarak hareketlendirmeye çalışacak. 2018'de 40 bin adet olan yabancıya konut satışının 2019'da 60 bine ulaşması hedefleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-sektoru-talep-artisi-icin-yeni-politikalar-istiyor_169748.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!