Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Gayrimenkul Sektörü Umutlu!

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, konut satışlarında 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 artış görüldü. Konuyla ilgili gayrimenkul şirket yöneticileri yaptıkları açıklamada, gayrimenkul üreticilerini sevindirdiğini ve geleceğe dair ümitlerini artırdığını belirtti.

yapi.com.tr
Gayrimenkul Sektörü Umutlu!

Konut satışlarının artmasına yönelik yapılan çalışmaların her zaman olduğu gibi bugün de meyvesini verdiğini söyleyen Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, “Emlak Konut'un geçtiğimiz yıl başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyasıyla canlanma gösteren gayrimenkul sektöründe bu büyümenin kalıcı olmasını umuyoruz. TÜİK verilerine baktığımız zaman Türkiye genelinde konut satışları 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdiğini görüyoruz. Bu büyümenin temelinde uzun vadeli konut kredisinin gücü yatıyor. Böylelikle ev sahibi olmak isteyen yatırımcı ödemelerini uzun vadeye yayarak, daha kolay ev sahibi olabiliyor. Durum böyle olunca da konut satışlarındaki büyüme de ciddi oranda artıyor. Emlak Konut'un öncülüğünde şubat ayında başlatılan 240 ay vadeli konut kredisinin yansımalarını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.Türkiye genelinde ilk defa satılan konut sayısının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,4 armasını ise çok değerli buluyoruz. İlk konut satışların artması demek, eldeki gayrimenkul stokunun azalması demek, bu da gayrimenkul sektörü açısından oldukça sevindirici bir durum” dedi.

“Konut satışlarındaki artış sevindirici”

TÜİK verilerinin bir kez daha biz gayrimenkul üreticilerini sevindirdiğini ve geleceğe dair ümitlerini artırdığını ifade eden İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, konuyla ilgili şunları söyledi: “Emlak Konut'un geçtiğimiz ay başlattığı uzun vadeli konut kredisi kampanyası ve ardından pek çok gayrimenkul firmasının bu kampanyayı desteklemesi, konut satışlarında artışa sebep oldu. Türkiye geneline baktığımız zaman konut satışlarında, 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış gösterdiğini görüyoruz. Yüzde 12,8'lik artış gayrimenkul satışlarındaki hareketliği gözler önüne seriyor. Hatta bizim de içinde bulunduğumuz 240 ay vadeli konut kredileri kampanyaları ile gayrimenkul satışlarının çok daha hızlanacağını öngörüyoruz.” KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi, ayrıca banka konut kredisi oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararı, bankaların sırayla faiz indirimine gidiyor olmasının konut alıcısının işini fazlasıyla kolaylaştırdığını sözlerine ekleyen İhsan Çulhalık, tüm bu detaylar göz önüne alındığında yüzde 12,8'lik artışın olağan ve oldukça olumlu olduğunu kaydetti.

“Konut satışlarındaki artış sürecek”

Banka faizlerinin düşmesi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesinin konut satışlarını yukarılara taşıdığını ifade eden 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar, özellikle uzun vadeli konut kredisinin gayrimenkul satışlarını hızlandırdığını söyledi. Emlak Konut'un öncülüğünde gerçekleştirilen uzun vadeli konut kredisi kampanyasının yatırımcıyı ev almaya yönlendirdiğine dikkat çeken Bilent Dündar, “Hatta bizim gibi konut ürecilerinin de zaman zaman farklı kampanyalarla konut alıcısının karşısına çıkması konut satışlarını hızlandırdı. Gayrimenkul sektörünün 2017 yılında çok daha büyük satış rekorlarına imza atacağını düşünüyoruz. Dövizdeki olumlu yöndeki hareketlilik ayrıca ekonomideki bahar havası, konut satışlarını çok daha iyi noktaya getireceğinize kesin gözüyle bakıyoruz” dedi.

“Yasal tedbirler, konut satışlarını artırdı”

Türk ekonomisinin lokomotif sektörü olarak görülen gayrimenkul sektöründeki olumlu havanın, konut satışlarıyla kendini gösterdiğinin altını çizen Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Bayram, TÜİK rakamlarının da konut satışlarındaki artışı gözler önüne serdiğini belirtti. Son yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de konut satışlarının 2017 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,8 artış kaydeden Abdullah Bayram; tüm bu gelişmelerde uzun vadeli konut kredisi, KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesi ve banka konut kredisinin yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkartılması kararının etken olduğunu vurguladı. Eli güçlenen yatırımcının işinin kolaylaştı ve konut satışlarının arttığını söyleyen Bayram, sözlerini şöyle devam etti: “Tüm bu gelişmelerden büyük mutluluk duyuyoruz. Gayrimenkul sektörünün hak ettiği yere bir an evvel gelmesini diliyoruz. 16 Nisan referandum sonrasıyla ekonomide bahar havasının yaşanmasını bekliyoruz. Durum böyle olunca da konuttaki satışlarda daha büyük artışlar bekliyoruz. “

“Konut satışlarında yeni rekorlar gelecek”

Konut satışlarındaki artışı memnuniyetle karşıladıklarını dile getiren CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cafer İnan, “Geçtiğimiz yılbaşından bu yana gayrimenkul sektörüne yönelik alınan tüm tedbirler yavaş yavaş meyvesini vermeye başladı. Türk ekonomisinin bel kemiği olarak görülen gayrimenkul sektöründeki bu gelişmeler, konut satışlarının artmasına sebep oldu. Hükümetin aldığı yasal tedbirlerin yanında uzun vadeli konut kredileri de konut satışlarını artırdı. Yüzde 12,8'lik artışın önümüzdeki günlerde çok daha yukarılara çıkacağını öngörüyoruz. Özellikle 16 Nisan'da yapılacak referandum sonrası ekonomik tablonun çok daha iyi sonuçlar vereceğini düşünüyoruz. Gelişen ekonomiyle yatırımcı rahatlayacak ve ev sahibi olma konusunda harekete geçecek. Tüm bu gelişmeler ışığında da konut satışlarında rekor kaçınılmaz olacak” dedi. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkul-sektoru-umutlu_156479.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!