Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gayrimenkul'de En Hızlı Toparlanan 2'nci Ülke Türkiye!

Global Property Guide'nin 2012 yılı konut fiyatları araştırması dünyada gayrimenkul piyasasının güçlenmeye başladığını ortaya koydu. Türkiye'de geçtiğimiz yıl fiyatlar 2011'e göre yüzde 10 dolayında artış gösterdi.

yapı.com.tr
Gayrimenkul'de En Hızlı Toparlanan 2'nci Ülke Türkiye!

ABD'deki sub-prime mortgage krizi sonrasında çöken küresel konut piyasasında toparlanma işaretleri giderek güçleniyor. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, 2007'de patlak veren krizin merkez üssü ABD'de konut fiyatları artış trendine girdi. Bir balon oluştuğu endişesiyle piyasaların yakından izlediği Çin'de yeni konut fiyatları şubat ayında 9. kez artarak, hükümetin emlak sektöründe yeni sıkılaştırma politikalarını gündeme getirdi. Halen küresel konut piyasasının en zayıf halkası olan Avrupa'da bazı pazarlarında konut fiyatlarında ibre yukarı dönerken, bazı Avrupa ülkelerinde sektörde hissedilen baskılar azaldı.

Küresel konut piyasasına bakıldığında en hızlı toparlanan ülkeler ise Hong Kong ve Türkiye oldu. Uzakdoğu'nun gözde konut piyasası Hong Kong'da 2012'de ev fiyatları yüzde 20'den fazla artarken, konut fiyatlarının 2011'de gerilediği Türkiye'de geçtiğimiz yıl fiyatlar yüzde 10 dolayında artış gösterdi. Brezilya, yavaşlayan ekonomisine rağmen fiyatların en çok canlandığı üçüncü pazar. Borç krizinin merkezindeki Yunanistan ve İspanya, 2012'de aşağı yönlü fiyat baskısını en çok hisseden ülkeler oldu.

Global Property Guide'nin 2012 yılı konut fiyatları araştırması dünyada gayrimenkul piyasasının güçlenmeye başladığını ortaya koydu. Araştırma kapsamında değerlendirmeye alınan 41 pazarın 24'ünde geçtiğimiz yıl konut fiyatları yükseldi. Bunların arasında Türkiye de var. Araştırmada 21 konut pazarı önceki yıla göre artış hızı açısından daha iyi performans sergilerken, 20 konut pazarında iyileşme hızının yavaşladığı dikkat çekti. Dünya genelinde hemen her bölgeden canlanma sinyali alınan sektörde özellikle ABD ve Ortadoğu yukarı yönlü trendin en çok hissedildiği pazarlar oldu. Avrupa'da bazı ülkelerde baskı azalırken, krizin etkilerini daha ağır yaşayan ülkelerde ıkıntılar sürüyor. Yunanistan, İspanya, Hollanda, Portekiz, Slovenya ve Hırvatistan fiyatlardaki düşüşün devam ettiği ülkeler arasında.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulde-en-hizli-toparlanan-2nci-ulke-turkiye_105910.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!