Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gayrimenkulde Yeni Hedef Yabancılar

Konut alım satımında son dönemde yaşanan durgunluk, projelerini tamamlayan inşaat şirketlerini yurtdışında pazarlama yapmaya yöneltti. Gönen Gayrimenkul Yatırım İnşaat şirketi Genel Müdürü Emre Erdil, iç piyasadan kaynaklanan durgunlukla ABD'de başlayan ve dünyaya yayılan mortgage krizinin kesiştiğini, durgunluğun kriz boyutlarına geldiğini

CNN Türk
Gayrimenkulde Yeni Hedef Yabancılar

Konut alım satımında son dönemde yaşanan durgunluk, projelerini tamamlayan inşaat şirketlerini yurtdışında pazarlama yapmaya yöneltti. Gönen Gayrimenkul Yatırım İnşaat şirketi Genel Müdürü Emre Erdil, iç piyasadan kaynaklanan durgunlukla ABD'de başlayan ve dünyaya yayılan mortgage krizinin kesiştiğini, durgunluğun kriz boyutlarına geldiğini söyledi.

Erdil, sektörün uzun süren bir durgunluktan sonra hükümetin yabancılara da tapu hakkı vermesiyle 2004 yılında birden açıldığını, iç ve dış piyasa birleşince tüm yatırımcıların projelere yüklendiğini, özellikle İzmir'den Alanya'ya kadar olan sahil kesiminde büyük yerleşimlerin yapıldığını kaydetti.

"ABD'de başlayan mortgage krizinin 2006 yılında İngiltere'yi de etkilemesi anında Türk şirketlerine de tesir etti" diyen Erdil, "Özellikle Bodrum bölgesinde birçok proje İngiliz bankalarının vatandaşlarına verdiği konut kredilerini 50 bin poundla sınırlı tutmasıyla ortada kaldı. Yaşanan durgunluk İstanbul, İzmir gibi kentlerden önce Bodrum'da kendisini gösterdi" dedi.
 
Satışların yavaşlaması nedeniyle yeni projelerin ertelendiğini ifade eden Erdil, sektörün tekrar canlanabilmesi için önce eldeki konut stokunun eritilmesi gerektiğini, bunun da ancak 2009 yılı sonunda mümkün olabileceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

Durgunluğun özellikle orta ve orta üst gelir grubuna yönelik konut projelerinde yaşandığını, daha uygun fiyatlı konutlarda satış sorununun olmadığını kaydeden Erdil, şirketlerin ellerindeki stokları eritebilmek için çeşitli kampanyalar düzenlediğini ifade etti.

Faizlerdeki yükselmeyle birlikte şirketlerin değişik alternatifler üzerinde çalıştığını kaydeden Erdil, önceki yıllarda yurtdışında genelde sahil kesiminde yapılan yazlık tipi projeler pazarlanırken, son dönemde kent içi projelerin de yurtdışında tanıtılmaya başlandığına dikkat çekti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulde-yeni-hedef-yabancilar_62382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!