Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Gayrimenkule Değil Bordroya Kredi Veriliyor'

Okan Üniversitesi'nin İstanbul'da düzenlediği, KOBİ'lere yönelik toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, "2007'de Mortgage'la birlikte ekonomide gayrimenkule dayalı bir büyüme ortaya çıkacak. Türkiye'de kredi hacminde büyük gelişmeler olacak" dedi.

Milliyet Gazetesi
'Gayrimenkule Değil Bordroya Kredi Veriliyor'

kan Üniversitesi'nin İstanbul'da düzenlediği KOBİ'lere yönelik toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, küçük ve orta boy şirketlerin yaşadığı finansman sorunlarına değinerek, "Bankalar, şirketlerin teminat olarak gösterdiği gayrimenkule göre değil memur bordrosuna göre kredi veriyor" dedi. Amerika gibi gelişmiş ülkelerde trilyon dolarlarla ifade edilen büyük kredi hacimleri olduğuna işaret eden Şener, bunun oluşumunda gayrimenkullerin teminat gösterilmesinin önemini vurguladı.

Şener mortgage yasasının uygulamaya geçmesiyle birlikte 2007'de kadastro planlarının da tamamlanması halinde şirketlerin kredi kullanımında gayrimenkullerini teminat göstermesinin mümkün olacağını söyledi. Türkiye'de gayrimenkullere yönelik olarak bugüne değin ciddi bir kadastro çalışması yapılmadığını vurgulayan Şener şunları söyledi:

"Böylece 2007'de mortgage'la birlikte ekonomide gayrimenkule dayalı bir büyüme ortaya çıkacak. Türkiye'de kredi hacminde büyük gelişmeler olacak. Gayrimenkul teminatları sektördeki kredi hacminin büyümesinde önemli bir role sahip olduğunu gösterecek."

Mortgage İMKB'de işlem hacmini artıracak
Öte yandan Abdüllatif Şener, dün İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) yaptığı konuşmada mortgage sisteminin yürürlüğe girmesiyle birlikte İMKB'deki işlem hacminin artacağını söyledi.

Mortgage sisteminde bankaların kredi verirken gayrimenkullerin üzerine ipotek konulacağını, ipoteklerin menkul kıymetleştirilmesiyle oluşturulan kağıtların da borsada işlem göreceğini anlatan Şener, "Mortgage sistemine özellikle yurtdışındaki kurumsal yatırımcılar büyük ilgi duymaktadır ve Türkiye'ye büyük fon akışları ortaya çıkacaktır. İMKB'de mortgage ile birlikte verimlilik artışı, işlem hacmi ve yatırımcı açısından önemli ve büyük gelişmeler ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkule-degil-bordroya-kredi-veriliyor_52264.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!