Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gayrimenkulün İki Dünya Devi Türkiye'ye Geliyor

Urban Land Institute'nin (ULI) Başkanı Haluk Sur, "Avrupa'nın önde gelen gayrimenkul yatırımcısı İtalyan-Fransız ortaklığıyla kurulan 18 milyar euroluk aktif değere sahip Beni Stabili ile dünyanın en büyük konut üreticisi Meksika'lı Homex Türkiye'ye gelecek. Homex konut üretimi için gelirken, Beni Stabili de hem konut, hem de ticari gayrimenkul

Referans GazetesiKüresel krizine rağmen Türkiye yabancı yatırımcıların gündeminden düşmedi. İtalyan-Fransız ortaklığıyla kurulan 18 milyar euroluk aktif değere sahip Beni Stabili ve dünyanın en büyük konut üreticisi Meksikalı Homex Türkiye'ye yatırıma geliyor. Urban Land Institute'nin (ULI) Başkanı Haluk Sur, "Avrupa'nın önde gelen gayrimenkul yatırımcısı İtalyan-Fransız ortaklığıyla kurulan 18 milyar euroluk aktif değere sahip Beni Stabili ile dünyanın en büyük konut üreticisi Meksika'lı Homex Türkiye'ye gelecek. Homex konut üretimi için gelirken, Beni Stabili de hem konut, hem de ticari gayrimenkul işine girecek. Türkiye'ye ilginin hala devam ediyor. Hayat durmuyor, piyasalar belli düzeltme sonrası istikrarı bulur" açıklamasını yaptı.

Sur, Türkiye'ye olan ilgiyi var olan 18-19 milyonluk konut stoğunun 8-9 milyonunun yenilenecek olmasından kaynaklandığını söyledi.
 
Kimse Türkiye'ye sırtını dönemez

Türkiye'nin 2001 krizinde gayrimenkul sektörünün gücüyle çıktığına vurgu yapan Sur, "Gayrimenkul ve inşaat sektörü 200'ün üzerinde yan ve ana sektörü harekete geçirdi" diye konuştu. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları Derneği (GYODER) Başkanı Bekir Cumurcu'da, "Türkiye şu anda yabancı yatırımcılar tarafından dikkatle gözleniyor. Bazı ülkeler var ki yabancı sermaye bu ülkelere bakmaz, sırtını döner, buraya girmez. Türkiye bu ülkelerden değil. Tam tersine Türkiye'de fiyatlar doğru olduğu zaman yabancı sermaye girişi olacaktır. Türkiye'nin temel dinamikleri çok doğru. Firma isimleri söylemeyeyim ama Türkiye somut yatırım aşamasında olan firmalar var. Mesela Türkiye'ye bu sene girmeyecek olan 10 milyar dolarlık doğrudan yabancı yatırım, üç sene sonra 30 milyar olarak girecektir." Cumurca, kriz ortamında gayrimenkul sektöründe kalitenin artacağını ve işi bilmeyenlerin eleneceğine de dikkat çekti.
 
Ofis piyasası altın yılını yaşıyor

Gayrimenkulde piyasaların durgun, konutta da yavaşlama olmasına karşın, ofis piyasasının krize rağmen 'altın yılını' yaşadığını söyleyen Sur, "Kriz ortamında. İstanbul'da merkezi alan içinde dışında ofislerde boşluk oranları dibe vurdu. Bazı yerlerde boş ofis yok, hatta bekleme listesi var. A sınıfı kira getirisi olan Levent'teki ofisler aylık 22-25 bin dolarlardan 45 dolarlara çıktı. Servis ücretiyle 50 doları bulan yerler var. Bu ortamda ticari gayrimenkuller önemli fırsat yakaladı" diye konuştu.
 
Beni Stabili 1904'te kuruldu

* 1904'te kurulan şirket, İtalyan emlak sektöründe 100 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor.
* 1999'dan bu yana Milan Borsası'nda işlem gören şirket, 31 Aralık 2007 itibariyle 4.5 milyar euro aktife sahip.
* Haziran 2007'de Fransız Foncière des Régions ile birleşti.
 
Homex, NewYork Borsası'nda işlem görüyor

* Meksika'nın gelir ve ev satışı rakamlarına göre lider emlak şirketlerinden biri.
* Meksika borsasında işlem görüyor.
* NewYork borsasında işlem gören tek Meksikalı emlak şirketi.
* OECD'nin Latin Amerika Kurumsal Yönetim Yuvarlak Masa Toplantısı'na katılan tek Meksikalı şirket.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gayrimenkulun-iki-dunya-devi-turkiyeye-geliyor_64197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!