Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gazi Mahallesi Morgan Stanley’i Yordu

İki dünya devini Gazi Mahallesi’nde bir alışveriş merkezi yapmak için bir araya getiren olayların başlangıcı, Milli Emlak’ın Ekim 2006’da Gazi Mahallesi’nde 82 bin 500 metrekare inşaat izni olan arsayı satışa çıkarması oldu. İhalede 24 milyon 800 bin TL olan tahmini bedel 55 milyon TL’ye kadar yükseldi. Kimse, ihalenin bu denli yükselmesini

Milliyet Gazetesi
Gazi Mahallesi Morgan Stanley’i Yordu

Gazi Mahallesi’ne AVM yapmak isteyen Morgan Stanley’in hevesi kursağında kaldı. Avusturyalı milyarder ortağı Meinl, İngiltere’de iflasın eşiğine gelince Gazi planları askıya alındı

İki dünya devini Gazi Mahallesi’nde bir alışveriş merkezi yapmak için bir araya getiren olayların başlangıcı, Milli Emlak’ın Ekim 2006’da  Gazi Mahallesi’nde 82 bin 500 metrekare inşaat izni olan arsayı satışa çıkarması oldu. İhalede 24 milyon 800 bin TL olan tahmini bedel 55 milyon TL’ye kadar yükseldi. Kimse, ihalenin bu denli yükselmesini beklemiyordu. Arsanın sahibi Morgan Stanley’in 2.5  milyar dolar ödeyerek ortak olduğu Multi Turkmall olmuştu. Multi Turkmall burada 60 bin metrekare kiranabilir alanı olan bir AVM, bir de  20 bin metrekare kiranabilir alanı olan Form TEM projesini geliştirecekti.  Ardından yatırımcı arayışına girdi. Türkiye pazarına 1 milyar euro yatırmak için hazırlanan Avusturyalı Meinl Grubu ile masaya oturdu.  Anlaşma yapıldı. Projenin finansmanı Meinl’dan gelecek, projede söz sahibi Turkmall olacaktı.

Beklenmeyen iflas

Ancak,  global kriz Meinl Grubu da kısa sürede etkisi altına aldı. Üstelik, sıkıntılar krizin etkileriyle sınırlı kalmadı. Patron Julius Meinl, 2009’da İngiltere’de dolandırıcılık suçlamasıyla göz altına alındı. 2 günlük göz altı süresi sonunda 90 milyon sterlin kefaletle serbest bırakıldı. Kahvecilikten finansa kadar pek çok sektörde faaliyet gösteren Avusturyalı milyarderin davası halen İngiltere’de sürüyor. 

Meinl, Türkiye’ye 2006’da girmişti.  Agresif satın almalarıyla herkesi hayrete düşüren grubun Türkiye’deki ilk büyük adımı imar ve inşaat izinleri olmayan Göztepe’deki Çocuk  Esirgeme Kurumu’na ait  90 dönümlük dev araziyi satın almak olmuştu.  Bedel, 210 milyon dolar gibi rekor bir fiyattı. Meinl, tam bu sırada Morgan Stanley’in hissedar olduğu Multi Turkmall’un geliştirdiği Form TEM projesine ortak oldu. Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biriyle Avusturyalı en büyük beşinci bankasının Türkiye’deki bu işbirliği büyük şaşkınlık yarattı. Meinl, için bu yatırım tek başına doyurucu değildi. Tüm dünyadaki yatırım stratejisinin aksine Türkiye’de agresif büyüme modeli seçen Avusturyalı yatırımcı, Tokat, Trabzon, Adana  ve Samsun gibi illerde de 1 milyar euro’luk proje planlamıştı.

Morgan,  yatırımda kararlı

Tüm bu gelişmeler karşısında Morgan Stanley’in Gazi ortaklarından Multi Turkmall CEO’su Levent Eyüpoğlu ise,   “Temeli attık. Su basmanı seviyesindeyiz. Gazi Mahallesi’ne bu alışveriş merkezini yapacağız. Ama nasıl yapacağımız henüz belli değil. Meinl Grubu sıkıntıya girince proje aksadı. Gelişmelere göre durum belli olacak” diyor.

Adım adım Morgan Stanley’in Gazi serüveni

-  Morgan Stanley’in ortak olduğu Multi Turkmall 55 milyon TL’ye Gazi Mahallesi’nde arsa aldı.
-  Morgan Stanley’in amacı burada bir AVM geliştirmekti.
-  Proje için yatırımcı arayışına girildi
-  Türkiye pazarına 1 milyar euro yatırmak için hazırlanan Avusturyalı Meinl Grubu ile masaya oturuldu.
-  Ancak, Avusturyalı grubun patronu Meinl, krizde iflasın eşiğine geldi. Patron Julius Meinl, 2009’da dolandırıcılık suçlamasıyla göz altına alındı. Dava halen sürüyor.
-  Morgan Stanley ise bu yatırımı tek başına üstlenmek durumunda kaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gazi-mahallesi-morgan-stanleyi-yordu_74689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!