Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gaziantep Endüstriyel Tasarım Merkezi Hayata Geçiriliyor

Gaziantep Ticaret Odası ve KOSGEB işbirliğiyle hazırlanan ''Gaziantep Endüstriyel Tasarım ve Modelleme Merkezi Projesi'' bu yıl hayata geçiriliyor. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında hibe destek almaya hak kazanan 8-9 milyon avro bütçeli projede, merkezin inşaatına bir iki ay içinde başlanacak. Merkezde, bölge

yapi.com.tr / AA
Gaziantep Endüstriyel Tasarım Merkezi Hayata Geçiriliyor

Bölgedeki sanayicilerin rekabet gücünü artırmak amacıyla Gaziantep Ticaret Odası ve KOSGEB işbirliğiyle hazırlanan ''Gaziantep Endüstriyel Tasarım ve Modelleme Merkezi Projesi'' bu yıl hayata geçiriliyor. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında hibe destek almaya hak kazanan 8-9 milyon avro bütçeli projede, merkezin inşaatına bir iki ay içinde başlanacak. Merkezde, bölge ekonomisinin önemli sektörlerinden deri, ayakkabı ve saraciye, kuyumculuk ve takıya yönelik özel tasarım ve üretim atölyeleri olacak.
    
GTO Genel Sekreter Yardımcısı Figen Öğüt Çeliktürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IPA çerçevesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın bölgeler arası gelişmişlik farkını ortadan kaldırmayı ve istihdama olumlu katkı sağlamayı hedefleyen ''Bölgesel Rekabet Edebilirlik Programı'' proje teklif çağrısına 2 yıl önce başvurduklarını anımsattı. Çeliktürk, ''Ön teklifimiz kabul edildikten sonra esas teklifimiz üzerinde çalışmalarımıza başladık. Bu çalışmalarımızda nihai aşamaya geldik. 2011 yılında sözleşmenin imzalanması öngörüldü. Bir iki ay içinde sözleşmeyi imzalayıp, projeyi resmen başlatacağız'' dedi.
    
''Özel tasarım ve üretim atölyeleri''
    
Bölge sanayisinin katma değeri yüksek üretim kapasitesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Çeliktürk, şunları söyledi:
    
''Bu merkez bölgeye de hitap edecek, yeri geldiğinde ulusal düzeyde hatta bölge ülkelerine hitap edecek. Ürünümüzü iyi bir pazara sunabilmek, pazarlama gücünü artırabilmek açısından tasarım ön plana çıkıyor. Özellikle bölgede tasarımda önemli eksiklikler var. Burası, bölge KOBİ ve girişimcilerinin ürün tasarlama, geliştirme veya iyileştirme ihtiyaçlarına cevap verecek, danışmanlık ve eğitim verilecek merkez olacak.''
    
Endüstriyel tasarımın bir ürünün üretiminden satış sonrası hizmete kadar geniş bir yelpazeyi içerdiğine işaret eden Çeliktürk, merkezde tasarımcıların ve mühendislerin çalışacağı ana tasarım bölümü olacağını anlattı. Modelleme bölümünde ise her türlü ekipmanın bulunacağını belirten Figen Öğüt Çeliktürk, Gaziantep ve bölge açısından çok önemli olan ayakkabı ve saraciye ile kuyumculuk-takıya yönelik özel tasarım ve üretim atölyeleri olacağını kaydetti.
    
''Büyük fırsatlar sunacak''
    
Çeliktürk, endüstriyel tasarım alanında yeni girişimcilerin yetiştirileceğini ve ürün geliştirebileceklerini de ifade ederek, şöyle dedi:
    
''Merkez, Gaziantep KOSGEB yerleşkesinde 4,500 metrekarelik alanda yapılacak. İnşaat bittikten sonra makine ekipmanı ve insan kaynağını alarak, hizmet vermeye başlayacağız. Kuyumculuk ve takıda İngiltere, ayakkabı ve saraciyede İtalya çok önemli. Oradaki endüstriyel tasarım ve modelleme merkezleriyle işbirliği ortak çalışmalar yapacağız. Gaziantep'i bölgenin tasarım üssü yapmak için yola çıktık. Bölgedeki firmalar şimdi büyük maliyet gerektirdiği için tasarımlarını modelleme aşamasına bile getiremiyorlar ya da İstanbul'da yaptırıyorlar. Merkezin kurulmasıyla birlikte bu alandaki yatırımlar, girişimler artacak, pazar büyüyecek. Merkez firmalar için büyük fırsatlar sunacak.''

ETİKETLER: ekonomi kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantep-endustriyel-tasarim-merkezi-hayata-geciriliyor_86090.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!