Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Gaziantep İhracatta Tarih Yazıyor''

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep'in ihracatta ''tarih yazdığını'' belirterek, ''İnanıyorum ki şu saatte en az 50 Gaziantepli sanayici ve ihracatçı, pazar arayışı için uçakla onlarca ülkeye gidiyordur'' dedi.

yapi.com.tr / AA
''Gaziantep İhracatta Tarih Yazıyor''

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Gaziantep'in ihracatta ''tarih yazdığını'' belirterek, ''İnanıyorum ki şu saatte en az 50 Gaziantepli sanayici ve ihracatçı, pazar arayışı için uçakla onlarca ülkeye gidiyordur'' dedi.

Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İhracatta her ay artış sağlandığını ve 167 ülkeye dış satım yapıldığını ifade eden Konukoğlu, Gaziantepli sanayicilerin 2001 krizinden çok büyük dersler çıkardığını kaydetti. Konukoğlu, ''O zamana kadar 'ne üretirsem satarım' diyen ve pazar denilince aklına yalnız Türkiye gelen sanayicilerin yerini, satabileceğini üreten, satmak için pazar arayıp bulan sanayiciler aldı'' dedi.

İhracat yapmayı ve ihracata uygun üretimi öğrenen Gazianteplilerin her sektörde üretim ve ihracat yaptığını anlatan Konukoğlu, açıklamasında şunları kaydetti:

''Gaziantep'te 5. Organize Sanayi Bölgesi'nin temeli atılacak, 6. Organize Sanayi Bölgesi'nin ise yeri belirleniyor. Gaziantep, üretim ve ihracatta büyük başarılara imza atıyor. Başarıda bu kentteki herkesin bir şekilde payı var.''

Konukoğlu, Gaziantep'ten ihracatın artmasında, komşu ülkelerle iyi ilişkiler kurulması ve vize uygulamasının kaldırılmasının da payı bulunduğuna işaret etti.

Gaziantep'in, hem sanayi hem fuarlar hem de turizm şehri haline geldiğini bildiren Konukoğlu, bu gelişmeyi sağlayanlara teşekkür etti.

''Yeni bir alışveriş merkezi yapacağız''

Sanko olarak enerjide 500 megavatın üzerinde kurulu güce sahip olduklarını, önce 1000 megavat ardından 2000 megavata ulaşmayı hedeflediklerini belirten Konukoğlu, enerjide yatırım stratejilerine ilişkin, ''Acelemiz yok, yavaş yavaş bunları gerçekleştireceğiz'' dedi.

Gaziantep'e yeni bir alışveriş merkezi daha yapacaklarını, bunun 120-130 milyon dolara mal olacağını bildiren Konukoğlu, açıklamasında, ''Makine sanayisinde büyüyoruz. Hedefimiz, Gaziantep'e otomotiv sanayisinin gelmesidir. Gaziantep'te çok önemli yan sanayi var. Türk makine sanayicilerini bu fırsatı değerlendirmeye ve yan sanayi alımlarını Gaziantep'ten yapmaya çağırıyorum'' ifadelerine yer verdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantep-ihracatta-tarih-yaziyor_87662.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!