Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gaziantep Kültürel Mirasa Sahip Çıkıyor

Gaziantep'te restorasyonu biten tarihi kır kahvesinin, Bakırcılar Çarşısı'nın açılışını ve Gaziantep Şirehan Kültür, Turizm ve Alışveriş Merkezi'nin temelini atan Bakan Koç bu bölgede 2005-2006 yıllarında bin 200 eserin onarılıp hizmete açılır hale getirildiğini söyledi.

Yeni Şafak Gazetesi/Yaşar Yavuz
Gaziantep Kültürel Mirasa Sahip Çıkıyor

aziantep'te restorasyonu biten tarihi kır kahvesinin, Bakırcılar Çarşısı'nın açılışını ve Gaziantep Şirehan Kültür, Turizm ve Alışveriş Merkezi'nin temelini atan Bakan Koç bu bölgede 2005-2006 yıllarında bin 200 eserin onarılıp hizmete açılır hale getirildiğini söyledi.
GAP Bölgesi Kültürel Mirası Geliştirme Programı, Gaziantep Kale ve Çevresi Koruma-Düzenleme-Turizm Geliştirme Projesi kapsamında, Naip Hamamı ve Tarihi Kahvenin restorasyonu ile Geleneksel Bina'nın Butik Otel renovasyonu Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor. Çalışmalar kapsamında restorasyonu tamamlanan tarihi kır kahvesinin açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'un katıldığı törenle gerçekleştirildi. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, törende yaptığı konuşmada, tarihi ve kültürel mirasın korunmasının çok önemli olduğunu, bu kapsamda tarihin ve kültürün yaşatılmasına yönelik başlattıkları çalışmaları sürdüreceklerini söyledi.

1 milyon 100 bin Euro hibe kaynak sağlanarak, ihaleleri gerçekleştirilen Naip Hamamı, Kır Kahvesi ve Gaziantep Kalesi'ne bitişik taş binanın restorasyonuna yönelik çalışmaların başladığını ifade eden Başkan Güzelbey, şunları söyledi: Çalışmalar kapsamında 742 metrekare alan üzerine konumlanmış olan Naip Hamamını, hamam kültürünün yaşatılması amacıyla restore edip halkın hizmetine açacağız. "

Avrupa Birliği Teknik Destek Direktörü Michael Jay ise Gaziantep'in de bulunduğu bölgedeki kültürel mirasın dünyada benzeri bulunmadığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, 2005-2006 yıllarında bin 200 eseri onardıklarını ve hizmete açılır hale getirdiklerini belirtti. Bakan Koç, burada, 2005-2006 yıllarında bin 200 eseri onardıklarını ve hizmete açılır hale getirdiklerini, bunun Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihinde kolay kolay egale edilemeyecek bir rekor olduğunu söyledi. Koç, 'Beynimizin, yüreğimizin ve kolumuzun emeğini koyduk, bunları yaptık. Bunu yaparken belediye reislerimiz, valilerimiz ve kültürel organizasyonlarımız ki onların en büyüğü Metin Beyin olduğu ÇEKÜL Vakfı'dır, onların yardımlarını gördük' dedi. Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç tarafından Gaziantep Valisi Sayın Süleyman Kamçıya ve ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof.Dr.Metin Sözen'e Tarihe yaptıkları katkılardan ve desteklerinden dolayı birer teşekkür plaketi verildi. SANKO Holding Yönetim Kurulu Üyesi Sami Konukoğlu Bakan Koç'a Gaziantep Müzesi ve Bakanlık desteği ile hazırlanan Belkıs ve Zeugma Mozaikleri adlı kitabı hediye etti.

Bakırcılar Çarşısı Yeni Çehresine Kavuştu
Bakırcılığın ve Bakırcılar Çarşısı'nın nesilden nesile devam etmesi ve geliştirilmesi adına Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Çekül Vakfı'nın ortak hazırladığı Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi bugüne kadar bakırcılar çarşısı için atılmış en büyük adım. Bakan Koç tarafından açılışı gerçekleştirilen çarşının geçmişini anlatan Başkan Güzelbey "Proje toplam 7 sokağı kapsamaktadır. Bunlar; Eskici Çarşısı, Attar Çarşısı, Haphapçı Çarşısı, Kendirci Çarşısı, Külekçi Çarşısı, Pirsefa Çarşısı, Köşker ve Hasırcı Çarşısı Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile, bakırcılar çarşısına gelen yerli ve yabancı turistlerin çarşıda kalma süreleri artmıştır ve artacaktır. Kentsel sit alanı içerisinde bulunan çarşı, kaderine terk edilmekten kurtarılıp çok öncelerden beri hak ettiği yüzüne kavuşmuş ve daha etkin, daha estetik ve özgün kimliğini daha iyi ifade eden bir Bakırcılar Çarşısı olmuştur"dedi.

Gaziantep Kültür, Turizm ve Alışveriş Merkezi'nin Temeli Atıldı
Rönesans Alışveriş Merkezleri A.Ş. şirketi tarafından 18 milyon YTL yatırım ile içinde 80 odalı 5 yıldızlı bir otelin de bulunduğu 'Gaziantep Şirehan Kültür, Turizm ve Alışveriş Merkezi'nin temeli, Bakan Koç'un katıldığı törenle atıldı.

Bakan Koç, burada yaptığı konuşmada, Güneydoğu'nun kendi tarihi üzerinde tekrar ayağa kalktığını belirterek, turizmde bir başka hamlenin içine girdiklerini söyledi. Turizm için ulaşımın ve konaklamanın önemine işaret eden Koç, konaklamada mevcut 5 yıldızlı otellerin yanına yenilerinin yapıldığını ama Gaziantep'te bölgesel bir havayolu şirketi kurulması gerektiğini vurguladı. Bakan Koç, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey'in Tepebaşı'nda restore edilen tarihi Antep evini ile Kayacık Mahallesi'ndeki tarihi mekanları ve meslek kursu olarak restore edilen Fatih Sultan Mehmet İlkokulu binasını gezdi. Törene, AK Parti Milletvekili Ahmet Uzer ile Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, Emniyet Müdürü Ali Yılmaz, AK Parti Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı da katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantep-kulturel-mirasa-sahip-cikiyor_50944.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!