Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gaziantep'in Tarihi Yapıları 'Ayağa Kalkıyor'

Kültür turizminde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin lokomotif şehri Gaziantep'teki tarihi yapılar, restorasyon çalışmalarının ardından halkın hizmetine açılıyor.

yapi.com.tr/AA
Gaziantep'in Tarihi Yapıları 'Ayağa Kalkıyor'

Turizmde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin lokomotif kenti Gaziantep'te bulunan ve Kurtuluş Savaşı'nın izlerini taşıyan tarihi "Antep evleri"nin büyük bölümü restorasyondan geçirilerek, halkın hizmetine sunuldu.

Kurtuluş Savaşı'ndaki mücadelesiyle Türkiye tarihinde önemli bir yere sahip olup yemek kültürüyle de UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil edilen Gaziantep'te, turistlerin yoğun ilgisini çeken tarihi yapılar, gün yüzüne çıkarılıyor. Önceki yıllarda atıl durumda bulunan onlarca yapı, kentteki birçok kurum ve kuruluş tarafından el birliğiyle restore edildi.

Özgün parke taşlarıyla süslü sokaklardaki tarihi yapılarda gerçekleştirilen restorasyon çalışmalarının ardından yerli ve yabancı turistlerin tatil rotasına giren Gaziantep'in tarihi sokakları, aynı zamanda kafe, butik otel, kamu kurumları, müzeler ve çeşitli hizmetlerin verildiği alanlar haline geldi.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) Daire Başkanı Serdar Murat Gürsel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gaziantep'teki kültürel mirasın korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması kapsamında önemli aşamalar kaydedildiğini söyledi.

"Tarihi mahallelerin sokaklarında uyumu ortaya çıkardık"
Gürsel, kentteki kültür varlıklarından yüzde 90'ının restorasyonunun tamamlandığını ve hizmet vermeye başladığını belirterek, şunları kaydetti:

"Çalışmalarımız esnasında tekil bazda restorasyonların yanı sıra aralarda kalan yeni yapıların da özgün sokak kimliği ile tarihi sokak kimliğine uygun olarak sokak üzerinde yer alan tescilli ve tescilsiz tüm yapılar birbirleri ile uyumlu bir biçimde sokak sağlıklaştırma mantığıyla projeler ele alındı. Uygulamalar bu çerçevede gerçekleştirilerek uyumsuz tüm yapılarda bütünlük içerisinde değerlendirildi."

Kentteki tarihi sokakların başında Bey Mahallesinin geldiğini anlatan Gürsel, "Şu an Gaziantep'te sokak sağlıklaştırma yapılmayan sadece 3 mahallemiz kaldı. Program dahilinde Şekeroğlu, Bostancı ve Tışlaki mahallelerinin sokak sağlıklaştırmasını yapıp kentteki tüm kültür varlıklarımızı ayağa kaldırmış olacağız" diye konuştu.

Gürsel, 23 müzenin bulunduğu kentte, devam eden restorasyon çalışmaları neticesinde yeni müzeleri de şehre kazandırmayı planlandıklarını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gaziantepin-tarihi-yapilari-ayaga-kalkiyor_167987.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!