Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GE: Nükleeri İstiyoruz Rüzgâr Yatırımı Olabilir

İstanbul'da Swissotel'de bölgedeki 200'e yakın iş ortağı ile bir araya gelen General Electric (GE) Başkan Yardımcısı, GE Energy Infrastructure Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) John Krenicki, Türkiye'deki nükleer pazarına girme şansları bulunduğu takdirde, GE olarak Türkiye'deki ortaklarıyla birlikte bununla ilgili olduklarını ve bu işi yapmayı çok

Sabah Gazetesi
GE: Nükleeri İstiyoruz Rüzgâr Yatırımı Olabilir

İstanbul'da Swissotel'de bölgedeki 200'e yakın iş ortağı ile bir araya gelen General Electric (GE) Başkan Yardımcısı, GE Energy Infrastructure Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) John Krenicki, Türkiye'deki nükleer pazarına girme şansları bulunduğu takdirde, GE olarak Türkiye'deki ortaklarıyla birlikte bununla ilgili olduklarını ve bu işi yapmayı çok istediklerini dile getirdi. GE Energy'nin Avrupa, Asya, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin önde gelen proje yönetim şirketlerinin katılımıyla gerçekleştirilen zirve dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Krenicki, zirve için 200 civarında mühendislik, tedarik ve inşaat firmasının (EPC) İstanbul'da bulunduğunu bildirdi.

Tasarruflu teknoloji

Krenicki, zirvede küresel mali piyasalarda neler olduğunu konuştuklarını dile getirerek, ancak daha ziyade işlerini nasıl yürüteceklerini, stratejilerini nasıl geliştireceklerini, hangi ülkelerde ne gibi işler bulunduğunu konuştuklarını söyledi. Krenicki toplantı sonunda net bir strateji oluştuğunu kaydetti. Krize karşı GE'nin en büyük avantajının, işlerini çok farklı ülkelere dağıtmış olmasından kaynaklandığını belirten Krenicki, tek bir ürün ya da ülkeye bağlı olmadıklarını kaydetti. Krenicki gelirlerinin yüzde 60'ını da ABD dışından temin ettiklerini söyledi. Konferansta çözüm yolu olarak bulundukları ülkelerde yenilenebilir enerji yatırımlarını daha tasarruflu bir biçimde yapmanın yollarını aradıklarını ve bu konuyu krizden çıkabilmek için bir çıkış yolu olarak gördüklerini belirten Krenicki, "Enerji yatırımları çok uzun süreli yatırımlar. Hemen kriz oldu diye etkilenebilecek yatırımlar değil. Burada bahsettiğimiz yatırımların bazıları 10 yıl sürebiliyor. Zaten bu yatırımları biz yapmıyoruz. Bizim müşterilerimiz genellikle bu yatırımları yapıyorlar" dedi. Toplantıda verilen bilgiye göre, GE Energy, ENKA Power'ın Adapazarı ve İzmir'de faaliyet gösteren iki elektrik üretimi santralinde bulunan gaz türbinlerinin verimliliğini ve üretim kapasitesini yükseltecek "en yeni" teknolojisini devreye sokuyor. Türbinlere uygulanacak söz konusu teknoloji beş kombine çevrim blokunun toplam üretim kapasitesini 35 megavat kadar veya 150 bin Türk ev hanesine yetecek kadar artıracak.

'Doğru ticari düzenlemeler gerekiyor'

Nükleer enerji ihalesi konusunda John Krenicki, "Türkiye'de iş yapma konusunda çok ilgiliydik ama nükleer işi çok karmaşık. Doğru ticari düzenlemelerin olması gerekiyor. Türkiye'deki nükleer enerji pazarına girme şansımız olursa, GE olarak buradaki ortaklarımızla beraberiz bununla ilgiliyiz. Her pazarın zorlukları var" dedi. Krenicki Türkiye'de rüzgâr pazarının hızla geliştiğini, duruma göre türbin yatırımı yapabileceklerini söyledi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ge-nukleeri-istiyoruz-ruzgar-yatirimi-olabilir_64724.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!