Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

GE Satıp Çıkarken Garanti’ye ‘Ahenkli’ Yeni Yabancı Gelir

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, General Electric’in Garanti Bankası’ndaki hisselerine, Avrupa kökenli, dünyanın önde gelen bankaları arasından talipler çıkabileceğini söyledi. Şahenk, “Garanti’nin büyümeye dönük ahengini bozmayacak yeni yabancı stratejik ortağı biz de isteriz” dedi.

Hürriyet Gazetesi
GE Satıp Çıkarken Garanti’ye ‘Ahenkli’ Yeni Yabancı Gelir

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, General Electric’in (GE) Garanti Bankası’ndaki hisselerine, Avrupa kökenli, dünyanın önde gelen bankaları arasından talipler çıkabileceğini söyledi. Şahenk, “Garanti’nin büyümeye dönük ahengini bozmayacak yeni yabancı stratejik ortağı biz de isteriz” dedi.

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Garanti Bankası’ndaki Amerikalı ortağı General Electric’in (GE), hisselerini satma kararını değerlendirirken, “Şimdi oturup konuşacağız. 4-6 aylık hareketli bir dönem geçireceğiz. Bu dönemin sonunda Garanti’ye yabancı büyük bankalar arasından yeni bir stratejik ortak çıkabilir” dedi. Şahenk, GE’nin finans sektöründe küçülme kararını sagıyla karşıladığını belirterek, “Belki de dünyanın yeni ekonomik düzeni GE açısından bunu gerektiriyor” yorumu yaptı.

Ahengimiz çok önemli

Ferit Şahenk, GE’nin Garanti Bankası’ndaki hisselerini satma kararıyla ilgili sorularımızı şöyle yanıtladı:

GE, Garanti’deki hisselerini öncelikle size mi teklif edecek?

Kararlarını daha yeni açıkladılar. Şimdi bu aşamada Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen’e çok iş düşüyor. 4-6 ay boyunca koşturacak.

O süreçte ne yapacaksınız?

Burada satıcı taraf GE... O hisseler için Avrupa kökenli dünyanın önde gelen bankalarından talipler çıkabilir. Nitekim, Türkiye’yi kendine merkez yapmak isteyen bazı kuruluşlar olduğunu biliyoruz.

Kriter ne olacak?

Elbette karar GE’nin olacak. Ancak, biz de Garanti’nin büyüme ahengini bozmayacak stratejik ortak olup olmadığına bakacağız.

En akıllı yatırımdı

Hisseleri sizin almanız söz konusu değil mi?

Biz de duruma bakıp, değerlendirmelerimizi yapacağız.

Önceliğiniz Garanti’ye yeni bir yabancı ortağın gelmesi anlaşılan...

Garanti Bankası’nı yürüdüğü büyüme yolundan çevirmeyecek, üstüne yeni şeyler katacak stratejik ortak elbette önceliğimiz olur. Hepsi, yapacağımız görüşmelerde, çıkacak taliplerin ilgisinin ne yönde olduğunun anlaşılmasının ardından netleşir.

GE, Garanti ortaklığından memnun kaldı mı?

Onların Garanti’den bir şikayetleri yoktu. Aksine, son dönemlerde yapmış oldukları en akıllığı yatırımdır diyebilirim. Onların aldıkları karar, dünyada da finans sektöründe küçülme yönünde. GE, Garanti hisselerini satıp çıkarken, ciddi anlamda para kazanmış olacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/ge-satip-cikarken-garantiye-ahenkli-yeni-yabanci-gelir_77062.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!