Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gecekonduculara Apartman Eğitimi

Küçükçekmece Belediyesi gecekondu hayatından, kent ve apartman hayatına geçen gecekondu sakinlerinin de şehir ve apartman hayatına alışması için Avrupa Birliği Sosyal Projeler Fonlarından kaynak sağlanarak sivil toplum kuruluşları ile birlikte eğitim çalışmaları yapılacak.

Sabah Gazetesi
Gecekonduculara Apartman Eğitimi

ecekondu yaşamları kentsel dönüşüm projesi ile son bulan ve Halkalı'da yapıtırılan kontularına taşınmaya başlayan vatandaşlar evleriyle birlikte dönüşüm sürecine giriyor. Türkiye'de bir ilk olan kentsel dönüşümün projesinde yine bir ilk gerçekleşiyor. Küçükçekmece Ayazma ve Tepeüstü bölgelerinden Halkalı'da yaptırılan sosyal konutlara geçen bin 800 ailenin nakliye masraflarını Küçükçekmece Belediyesi karşılıyor. Gecekondulardan taşınma başlayınca bir yandan da yıkım gerçekleştiriliyor. Evlerine taşınanların ise eğitim süreci başlayacak.

AB'den 100 bin Euro
Küçükçekmece Belediyesi gecekondu hayatından, kent ve apartman hayatına geçen gecekondu sakinlerinin de şehir ve apartman hayatına alışması için Avrupa Birliği Sosyal Projeler Fonlarından kaynak sağlanarak sivil toplum kuruluşları ile birlikte eğitim çalışmaları yapılacak. Dönüşüm için ilk 100 bin Euro'luk kaynak belediyeye ulaştı. Apartmana taşınan vatandaşlardan bir mesleği olmayıp çalışmayanlar, çocuklar ve kadınlar farklı kategorilerde ele alınacak. Çalışamayanlar meslek kurslarıyla eğitilecekler. Kursa katıldıkları süre içinde de cep harçlıkları verilecek. Üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, sosyolog ve psikologların katılacağı 6 aylık çalışmada kadın ve çocuklarda apartman hayatı ve sosyal çevre konusunda bilgi verilecek.

Entegrasyon
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, kentsel dönüşümle apartman hayatına taşıdıkları insanların da "dönüşüme" ihtiyacı olduklarını belirterek,"Çünkü geldikleri yerlerde belli alışkanlıkları var. Bu alışkanları ile taşındıkları bölgeler bir değil. Fonu insanların kent hayatına entegrasyonunda kullanacağız" dedi. İnsanların açken buralarda yaşayamayacağını ve her ailenin çalışır duruma gelmesi gerektiğine dikkat çeken Yeniay şöyle konuştu: "Önce çalışmayanları çalışır hale getireceğiz. Kentte yaşamanın kurallarını kendilerine anlatacağız. Aksi takdirde bunalıma girer insanlar. Burayı terk ederler. İletişim uzmanları ve sosyolog ve psikologlar var. Vakıflar var. Standart dışı olan aile bireyleri var. Birtakım işyerlerine bonuslar vermeniz gerekir. Bazılarının sigorta giderlerini biz ödemek durumnda kalacağız. Eğitim süresinde belli bir miktarHER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ Halkalı?daki toplu konutlarda her şeyin en kalitelisi kullanıldı.parada verilecek. Evine ekmek götürecek rakamı karşılamak durumundayız."

Deprem çalışması
Küçükçekmece'de 52 bin 300 binanın depremsellik çalışmasının ilk ayağını yaptıklarını ve yıkılması gereken bina sayısını 4 ile 5 bin arası tahmin ettiklerini ifade eden Yeniay, "Bu da 20 bin konut ve 80 bin kişi anlamına gelir. Kentin depreme karşı güçlendirilmesi için kim olursa olsun sıfır faizli ve uzun süreli kredi vermek zorundayız. Burada devlet faizi ödeyecek ama zarar etmeyecek.Yapılan işlerden alacağı vergi ile bunun 10 katını kazanacak. Para olmadan birşey yapılamaz" dedi.

Başbakan bizi takip etti ve bazen haşladı
Küçükçekmece'nin 20 yılda kendi dönüşümünü gerçekleştireceğini belirten Belediye Başkanı Aziz Yeniay "Kayabaşı'nda yaklaşık 150 bin konut yapılacak. Orada bir kent kurulacak" diye konuştu. Yeniay, projelerin Başbakan Erdoğan'ın verdiği startla başladığını belirterek şöyle konuştu: "Başbakana doğum günü hediyemiz kentsel dönüşüm projemizinin ilk ayağını bitirmek oldu. Başbakanımız İstanbul'da belediye başkanlığı yaptığı dönemde bu konuda çok özel hassasiyeti oldu. Hızlı sonuca gitmemiz konusunda ikazları oldu. Zaman zamanda 'geç kalıyorsunuz takip etmediğimi zannettmeyin' diyerek ufak yollu haşlamalar yaşadık."

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekonduculara-apartman-egitimi_52441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!