Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gecekondunun Altından Tarihi Harem Konağı Çıktı

Yenikapı Mevlevihanesi'nin etrafını saran gecekonduların altında mevlevihanenin bir parçası olan Harem Konağı'nın temel kalıntılarına ulaşıldı.

Sabah Gazetesi
Gecekondunun Altından Tarihi Harem Konağı Çıktı

Yenikapı Mevlevihanesi'nin etrafını saran gecekonduların altında mevlevihanenin bir parçası olan Harem Konağı'nın temel kalıntılarına ulaşıldı.

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün, 1997'de çıkan yangın nedeniyle tamamen harap olan Zeytinburnu'ndaki Yenikapı Mevlevihanesi'nde yürüttüğü restorasyon sırasında, tarihi binanın etrafını saran gecekonduların altından Mevlevihane'nin bir parçası olan Harem Konağı çıktı. Yeniçeri Ocağı baş halifesi Malkoç Mehmet Efendi tarafından 1598'de inşa ettirilen ve Türk tasavvuf musikisinin önde gelen isimleri olan İsmail Dede Efendi, Itri, Şeyh Galip'in yetiştiği Yenikapı Mevlevihanesi, 1906'da çıkan bir yangın sonucu büyük hasar gördü. Semahane, selamlık, harem, türbe, somathane, muvakkithane, hünkâr mahfili, matbah-ı şerif bölümlerinden oluşan Mevlevihane, 1910'da yeniden inşa edildi. Ancak 1997'de çıkan yangınla mevlevihane kullanılmaz hale geldi. Zaman içerisinde mevlevihane yenilenmeye başladı.

Kamulaştırma yapıldı

Şerbethaneye bitişik Harem Konağı'nın yerinde gecekondular olduğu için ilk olarak kamulaştırma yapıldı. Daha sonra buradaki gecekondular Zeytinburnu Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı. Yıkımın ardından yapılan detaylı kazılar sonucu Harem Konağı'na ait temel izlerine ulaşıldı. Koruma Kurulu'nun onayının ardından arşiv fotoğraflarının ışığında yeniden yapılmaya başlanan binanın tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekondunun-altindan-tarihi-harem-konagi-cikti_69698.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!