Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gecekonduya Benziyor

İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, İstanbul metrosuna bağlı yeraltı otoparklarının girişlerinde bulunan tünellerin estetikten yoksun olduğunu belirterek görüntü kirliliğine neden olduğunu söyledi.

Gazete Vatan
1 Gecekonduya Benziyor

STRONG>İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, İstanbul metrosuna bağlı yeraltı otoparklarının girişlerinde bulunan tünellerin estetikten yoksun olduğunu belirterek görüntü kirliliğine neden olduğunu söyledi. Muhçu, mikadan yapılan tabelaların yayaların güvenli hareket edememelerine neden olduğunu vurgulayarak yanlış konumlandırılmalarını eleştirdi.


“Kentin niteliğini belirleyen en önemli özelliğin kamusal ve ortak alanların toplum tarafından nasıl kullanıldığıdır” diyen Eyüp Muhçu, kentsel mekanların gelişigüzel, özensiz ve estetik duygudan yoksun olarak yapılandırılmasının sorun olduğunu söyledi. Muhçu, yol, meydan ve park alanları üzerindeki yerlerin otoparka dönüştürülmesiyle ilgili “Özellikle İstanbul Metrosu’na bağlı yeraltı otoparklarının girişlerindeki tüneller yayaların güvenli hareket etmelerini, iş yerleri ve konutların da görüş alanını engelliyor. Kullanılan mika maddesi de kentin estetiğini bozuyor. Avrupa’nın önde gelen şehirlerinde bunlar bir estetik ve standart doğrultusunda yapılır. Gecekondu gibi olmaz. Şehrin derme çatma bir şekillde donatılması topluma saygısızlıktır. Tabelaların büyüklüğü, renkleri standart boyutlara getirilmeli. Yükseklikleri, kulanılan malzeme, konulacakları yerler de düzenlenmelidir” dedi. Muhçu, özellikle Barselona’da metro bağlantılı yeraltı otoparklarının estetik ve standart bakımında üst seviyede olduğunu da belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecekonduya-benziyor-_76590.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • suudi arabistan, dubai, kuveytteki cami, sehir heykel ve koprulerin durumuna baktiktan sonra turkiyedekiler cop bile degil. ama halk o kadar cahil, bilincsiz ve kor ki bu yapilan copleri eser zannediyor. Ayrica da bunlari cizen, yapan bir okuldan mezun olmus mimar takimi var. Hic utanmiyorlar mi acaba? son 300-400 yildir koca ulkede kendine ozgu yapilan hicbir mimari eserin olmamasi utanc vericidir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!