Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Geçici İskelede Güvenlik Riski

Kabataş’taki “Martı Projesi” nedeniyle BUDO seferleri Eminönü’ndeki Kadıköy iskelesine kaydırılınca, Eminönü-Kadıköy vapur seferleri de Galata Köprüsü’nün yanı başındaki seyyar iskeleden yapılmaya başlandı.

yapi.com.tr
Geçici İskelede Güvenlik Riski

Kabataş’ta yapımı devam eden ve kanatları açık martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda “Martı” projesi olarak bilinen, “Kabataş Transfer Merkezi” projesi üzerindeki tartışmalar devam ediyor. Söz konusu projeden en çok etkilenen yerlerin başında Eminönü’ndeki Kadıköy Şehir Hatları Vapur İskelesi geliyor. Eski Kabataş İskelesi’nin de içerisinde olduğu 90 bin metrekarelik “Martı Projesi” nedeniyle BUDO seferleri Eminönü’ndeki Kadıköy iskelesine kaydırılınca, Eminönü-Kadıköy vapur seferleri de Galata Köprüsü’nün yanı başındaki seyyar iskeleden yapılmaya başlandı. Ancak ortaya çıkan görüntü vatandaşlar arasında güvenlik endişesi yaratıyor.

Milliyet'te yer alan habere göre; Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, ortaya çıkan manzarayı eleştirirken, “Şehircilik anlamında Martı projesinin gereksiz olduğunu söyledik. Kabataş ve çevresinde alternatif aktarma merkezi yapmak başka sorun ve sıkıntılara yol açar. Karaköy İskelesi de uzun süredir geçici olarak kullanılıyor. Martı projesi, İstanbul için teknik bir zorunluluk değildi. Geçici çözüm için seyyar iskele yapmak insanların güvenliğine riske atmaktır. Daha önce birçok insan vapur veya arabalı vapur seferinde denize düştü. Seyyar iskele şiddetli dalga ve çarpmalarda ciddi yaralanma hatta ölümlü kazalara yol açabilir. Beklenmedik bir durum olursa bunun hesabını kim verecek? Martı projesi nedeniyle vapura binecek vatandaşların güvenliği riske atılmış durumda. Turizm bölgesine yakışmayan bir görüntü de oluştu” diye konuştu.

Geçici hizmet
İBB Şehir Hatları’ndan yetkililer ise Eminönü-Kadıköy İskelesi’nin geçici süreyle mevcut yerinde hizmet verdiğini belirterek, şu bilgileri aktardı: “Halihazırda Kadıköy seferlerinin yapıldığı iskeleden Boğaz turları tekneleri kalkıyordu. Ancak Martı projesi nedeniyle Bursa Deniz Otobüsü BUDO seferleri Kabataş’tan Eminönü’ne kaydırılınca Kadıköy iskelesini şimdiki yerine taşımak zorunda kaldık. Eskiden kitapçının olduğu iskele ise BUDO’ya tahsis edildi. Kadıköy’ün kendi iskelesi, Adalar ve diğer seferler için kullanılmaya başlandı. Martı projesi iskele düzenlerimizi etkilemiş oldu. Vatandaşlardan şu an için bize gelen bir şikayet yok. Martı projesi, biter bitmez Kadıköy İskelesi eski yerine geri dönecek.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/gecici-iskelede-guvenlik-riski_165801.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!