Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Geçmiş Dönemlerde İstanbul'un Tarihine Karşı Büyük Suçlar İşlendi''

Beyoğlu Belediyesince düzenlenen ''Beyoğlu Sohbetleri'' etkinliğine konuşmacı olarak katılan Günay, İstanbul'da bir zamanlar yanlış işlerin yapıldığını, yanlışı düzeltmenin çok kolay olmadığını, yapılacak düzeltmelerin ciddi bir maddi değeri bulunduğunu kaydetti.

yapi.com.tr / AA
1 ''Geçmiş Dönemlerde İstanbul'un Tarihine Karşı Büyük Suçlar İşlendi''

Fotoğraf: Aziz Uzun

Beyoğlu Belediyesince düzenlenen ''Beyoğlu Sohbetleri'' etkinliğine konuşmacı olarak katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul'da bir zamanlar yanlış işlerin yapıldığını, yanlışı düzeltmenin çok kolay olmadığını, yapılacak düzeltmelerin ciddi bir maddi değeri bulunduğunu kaydetti.

Günay, İstanbul'un 100 yıldan bu yana ciddi bir çöküntü yaşadığını, birkaç imparatorluğa başkentlik yapan İstanbul'un çok özel ve önemli bir şehir olduğunu, ancak gereken özenin, duyarlılığın gösterilmediğini aktardı.

Üreten bir şehir olan İstanbul'un tüketen bir şehir haline getirildiği için çökmeye başladığını, bu nedenle şehrin kolayca tahrip edildiğini vurgulayan Günay, İstanbul'u doğru şekilde planlayamayanların bunda vebali bulunduğunu söyledi.

Günay, Beyoğlu Pera'da mümkün oldukça yeni bina yapılmaması, tarihsel dokunun korunması gerektiğini belirtti. Tarihi dokunun yanına bir biçimde zaman zaman bir çıkıntı yapmaya çalışanlara izin verilmemesini isteyen Günay, ''Tarihi yarımadada ve Pera'da uzun bir süre temizlik yapılmasına ihtiyaç var. Var olan o eklentileri, beton yapıları, salaş yapıları temizleyerek önce bir ne olduğunu anlamaya ihtiyaç var'' diye konuştu.

Bu yerlerde çok sayıda temizlenmesi, arındırılması gereken yapılaşma olduğunu anlatan Günay, bunların öncelikle temizlenmesi ve yerel yönetimlerin bu konuda duyarlı davranması gerektiğini kaydetti.

Temizlik sürecinden sonra asıl dokuya zarar vermeyecek şeylerin yapılabileceğini savunan Günay, ''Geçmiş dönemlerde İstanbul'un tarihine karşı büyük yanlışlar değil, bence büyük suçlar işlendi. İstanbul'un tarihine karşı işlenen çok büyük suçlar var'' dedi.

Tarihi dokuları bunlardan arındırmaya çalıştıklarını aktaran Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstanbul'da gözümüze, göz bebeğimize sokulmuş çiviler var. Bunların çıkarılması çok saygıdeğer davranışlardır. Dolmabahçe Stadyumu konusu var. Bu benim önüme zaman zaman bir dayatma olarak getiriliyor. Dolmabahçe Stadyumu 1940'ta yapılmış galiba. Stadyum yapıldığı zaman birçok yerde top koşturacak alan var, ama bir tarih bilinçsizliğiyle mi, yoksa bir kasıtla mı, (ben kasıtla olduğunu düşünüyorum) Dolmabahçe Sarayı'nın arkasına bir stadyum yapılmış. O vadinin içine stadyum sokulur mu? Adı üzerinde dolgu alanı üstünde. Dolmabahçe orası... Dolgu. Eminönü Yeni Cami kazık üzerine oturtulmuştur, Dolmabahçe de öyledir. Siz bu tarafa on binlerce insanın tepineceği bir alan yaparsanız, zaman içinde Dolmabahçe denize doğru akmaya mahkumdur.''

Bu stadyumla ilgili yeni bir proje hazırlandığını anlatan Günay, ''(Bu yetmez, burayı büyütelim) diyorlar. (Stadyumu genişletelim, araya kongre merkezi koyalım, bir de otopark koyalım) diyorlar. Arkadaşlar, böyle bir şey olabilir mi? Bu konuda zorlanıyorum. Stadyumları şehir dışına, trafiğin tıkanmayacağı yerlere alalım'' diye konuştu.

Günay, konuşmasında, İstanbul Adalet Sarayı'nın tamamlandığını belirterek, ''Eski adliyeyi kaldıracağız ve altında arkeolojik kazı yapacağız. Tarihi yarımadada yeni bir arkeolojik park ortaya çıkacak'' dedi.

Günay, yapılacak çok sayıda iş olduğunu, kendisinin de hayal ettiği birçok şeyi yapamadığını, her şeyin bir şekilde maddiyata dayandığını söyledi. Günay, ''yapılsın'' dediği bir işin ancak iki yıl sonra fiziki anlamda ilerleme noktasına geldiğini dehşetle gördüğünü, bürokrasinin ağır işleyişinin kendisini de ürküttüğünü anlattı.

Bu sürece rağmen insanların niyetinin önemli olduğunu anlatan Günay, ''Koruma ve kullanma bilinci, niyeti önemli. 'Bir işi yapalım, orayı kapatalım' kesinlikle demiyorum. Oraya bir insan nefesi değmeli. Ama geçmiş yıllarda bir rant meselesi yaşadık. İstanbul, 1980'li yılların sonunda bunu hunharca yaşadı. Bu yanlışlardan kendimizi arındırmaya çalışalım ve bambaşka bir tarihi doku içinde, yaşam kalitesi yüksek bir İstanbul oluşturmaya çalışalım'' ifadesini kullandı.

Birçok projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Günay, şöyle devam etti:

''İstanbul Adalet Sarayı tamamlandı. Benim hayalim, eski adliyeyi kaldıracağız ve altında arkeolojik kazı yapacağız. Belediyeyle de herhalde mutabık kalacağız. Ve tarihi yarımadada yeni bir arkeolojik park ortaya çıkacak. Beyoğlu için de aynı şey geçerli. Buralarda bir süre yeni bina yapmadan yaşayalım. Buranın değeri de artacak, bereketi de artacak, yaşam kalitesi de artacak. Böyle bir şey hayal ediyorum. Bunlara başladık.''

ETİKETLER: kurum kent koruma
http://www.yapi.com.tr/haberler/gecmis-donemlerde-istanbulun-tarihine-karsi-buyuk-suclar-islendi_86122.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Bakanı bu konularda destekliyor ve kutluyorum. Özellikle Dolmabahçe stadı derhal taşınmalı, Sultanahmetteki o UCUBE adliye de derhal yıkılarak arkeolojik çalışmalar başlatılmalı. (Peki sayın bakan, ya arkeolojik kalıntılara otel yapan ne olacak, yaptığı ona kâr mı kalacak ?????) YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!