Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Geçmişte Yapılan Hatalar Ortak Akılla Ortadan Kaldırılabilir"

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) tarafından, ''Tarihi ve Kültürel Mirasın Geleceğe Taşınması, Bitlis Yeniden Çalıştayı'' düzenlendi. BEÜ Konferans Salonu'nda düzenlenen çalıştayda konuşan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, geçmişte yapılan hataları ortak akılla ortadan kaldırabileceklerini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
"Geçmişte Yapılan Hatalar Ortak Akılla Ortadan Kaldırılabilir"

Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz (Fotolar: Şener Toktaş / AA)

Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) ve Bitlis Eğitim ve Tanıtma Vakfı (BETAV) tarafından, ''Tarihi ve Kültürel Mirasın Geleceğe Taşınması, Bitlis Yeniden Çalıştayı'' düzenlendi. BEÜ Konferans Salonu'nda düzenlenen çalıştayda konuşan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, geçmişte yapılan hataları ortak akılla ortadan kaldırabileceklerini bildirdi. D9 harekatıyla şehir merkezinde görüntüyü bozan ve tarihi hazineyi engelleyen yapıların yıkılacağını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Demokrasinin gelişmesiyle, halkımızın toplumsal sorunlara ve kent sorunlarına önem vermesi paraleldir. Bunun sonucu olarak sıklıkla toplanıp, bu kenti konuşuyoruz. Geçmişte yapılan hataları ortak akılla ortadan kaldırabiliriz. Bitlis Kalesi ile ilgili güzel bir çalışma yaptık. Buradaki tarihi hazineyi ortaya çıkaracağız. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Kale etrafını ve dere yatağının üzerini açacağız. Bunun yaparken orada bulunan esnafı mağdur etmeyeceğiz. Rahva'da yeni bir şehir kuruluyor. Şehir merkezini eskiye götürmek, batarya kavşağından itibaren Güroymak ve Tatvan'a doğru modern bir şehir kurmak istiyoruz. Bitlis'e sahip çıkanların, kentte daha sık gelmesini istiyoruz. Bütün iş adamlarımızı her zaman buraya bekliyoruz. Burada yaşamak ayrı bir keyif. Burada mutluyuz. Bizi burada mutlu edecek çok şey var.''

Ağaçlandırmayla ilgili Bitlis'e yakışan bir kent ormanı da kurduklarını anlatan Yılmaz, ayrıca bu yıl Nemrut Dağı etekleri ve birkaç ilçede, İşkur İl Müdürlüğü'nün programını kullanarak, önemli bir ağaçlandırma yaptıklarını belirtti.
    
BEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil İbrahim Çerçi ise BETAV ile ağustos ayında yapılan birinci çalıştayda tarihi ve kültürel mirasın desteklenmesine yönelik karar alındığını ve bu karar doğrultusunda tarihi El-Aman Hanı'nın bahçesine bine yakın ağaç dikildiğini kaydetti. Çerçi, 'Bu çalıştayla yeni ve güzel, herkesin anlattığı, ziyaret etmek istediği bir Bitlis'i yeniden oluşturmak istiyoruz'' dedi. BETAV ile üniversitenin ortaklaşa çalışmalar yürüttüğünü ve 6 Ağustos'ta yapılan birinci çalıştayı yaptıklarını anımsatan Çerçi, bu çalıştayda çok önemli kararlar alındığını belirtti. Çerçi, şu bilgileri verdi:

''Çalıştayda BEÜ'yü birinci ve ikinci sırada tercih eden öğrencilere, burs verme kararı vardı. 10 öğrencimize burs verilecek. BETAV'da kendi şartlarına göre öğrencilerin bursunu verecek. Bir çalıştay yapmak kolay, yapılır, konuşulur ve ondan sonra unutulur. Fakat BEÜ'nün yaptığı çalıştaylar unutulmuyor. Alınan kararlar BEÜ rektörü ve BETAV yönetim kurulu başkanı tarafından unutulmuyor. Bu kararlar imzalanıp, iki kuruluş tarafından, takip ediliyor ve gerçekleştiriliyor. Öğrencilerimiz, BETAV yönetim kurulunda bulunan iş adamlarının iş yerlerinde staj yapacaklar. Bunu da gerçekleştirmiş olacağız.''

Ahmet ErenEren Holding ve BETAV Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren de BEÜ ile BETAV arasında yapılan görüşme ve anlaşmaların somut sonuçlara gitmek üzere olduğunu belirterek şunları söyledi:
    
''Bitlis'e geldiğim zaman büyük bir heyecan ve şevk duyuyorum. Başka projeler, yatırımlar ve iş görüşmeleri için, Paris'e, Londra'ya, Newyork'a çok sık gidip geliyorum. Ama hiçbirinde buradaki kadar heyecan duymuyorum. BEÜ ile BETAV arasında yapılan görüşmeler ve anlaşmalar somut sonuçlara gitmek üzere ve bunun gayreti içindeyiz. Tarihi mirasın gelecek kuşaklara taşınması bakımından içim cız ediyor. Keşke BETAV çok eski yıllarda Bitlis halkıyla Bitlis'te daha yakından iç içe olsaydı ve bu tahribata meydan vermeseydi. Maalesef bu gerçekleşti. Bunun düzeltilmesi eski haline getirilmesi uygun olmasa bile, kısmen onarılması konusunda büyük bir gayret içine girdik. Bunu en kısa zamanda gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken Bitlisli hemşehrilerimden büyük destek görüyoruz.''

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/gecmiste-yapilan-hatalar-ortak-akilla-ortadan-kaldirilabilir_83948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!