Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Gediz İştah Kabartıyor

İzmir ve Manisa'nın elektrik dağıtım işi özelleştirme aşamasında. TEDAŞ bünyesinde kurulu Gediz AŞ'yi satın almak isteyen 15 firma, ihaleye katılım için yeterlilik aldı. Türkiye genelindeki 30 milyon elektrik abonesinin yüzde 7.3'ünü elinde bulunduran şirketin, satış anlamındaki yüzdesi ise 12.3'e karşılık geliyor. Bu durum da, ihaleye girecek

Cumhuriyet Ege
Gediz İştah Kabartıyor

STRONG>İzmir ve Manisa'nın elektrik dağıtım işini yürüten şirketin özelleştirme ihalesi için 15 firma yeterlilik belgesi aldı

Özelleştirme sonrası yurttaşların enerjiyi çok daha pahalıya kullanacağını vurgulayan EMO İzmir Şubesi, sürecin ortak mücadeleyle durdurulabileceğine dikkat çekiyor.

İzmir ve Manisa'nın elektrik dağıtım işi özelleştirme aşamasında. TEDAŞ bünyesinde kurulu Gediz AŞ'yi satın almak isteyen 15 firma, ihaleye katılım için yeterlilik aldı. Türkiye genelindeki 30 milyon elektrik abonesinin yüzde 7.3'ünü elinde bulunduran şirketin, satış anlamındaki yüzdesi ise 12.3'e karşılık geliyor. Bu durum da, ihaleye girecek firmaların iştahını kabartıyor.

Şirketin geçen yıl sadece İzmir'de tahsil ettiği toplam fatura miktarı 2.4 milyar liraya ulaştı. Bu oran Manisa'da 500 milyon lirayı buldu. Şirket, bu oranın şu an yüzde 10'unu pay olarak alıyor. Özelleştirme sonrası oranın yüzde 16'ya çıkacağına vurgu yapılıyor. Gediz'le birlikte Boğaziçi, Dicle ve Trakya AŞ'lerin de özelleştirme ihalesinin yapılacağı ve 4 ayrı şirketin Türkiye'nin yüzde 20 oranındaki elektiriğini dağıttığı kaydediliyor.

İzmir ve Manisa'da toplam 2 milyon 400 bin aboneyi yakından ilgilendiren enerji dağıtım ihalesi için 22 Temmuz’da teklifler alınacak. Ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, ihale tarihini açıklayacak. Gediz için 15 firma (Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş/ Bereket Enerji Üretim A.Ş/ Park Holding A.Ş/ Zorlu Holding A.Ş/ Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş/ Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş/ Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş/ Eti Gümüş A.Ş ve Sögütsen Seramik Sanayi İnşaat Maden İth. İhr. A.Ş Ortak Girişim Grubu/ IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş/ Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş/ İş-Kaya İnşaat Sanayi Ticaret Ltd. Şti/ Fina Enerji Holding A.Ş/ Cengiz Elektrik Toptan Satış A.Ş/ Boydak Holding A.Ş/ KCETAŞ-AYEN Ortak Girişim Grubu) yeterlilik belgesi aldı.

SIFIR KAYIP

İzmir ve Manisa bölgelerindeki elektrik altyapısının Dünya Bankası'ndan alınan krediler sonucu büyük gelişim kaydettiği, bölgenin sıfır kayıplı müşteriler barındırdığı, sanayi bölgeleri nedeniyle şehir şebekelerinde olduğu gibi dağıtım sorunu yaşamadığı, tüketici sayısıyla abone sayısının eşit olduğu gibi unsurlar, raporlara yansımış durumda.

Gediz AŞ'nin ihale bedelinin 1.5 milyar doların altına düşmeyeceğine dikkat çekilerek, buna örnek olarak geçen dönemlerde özelleştirmesi 1 milyar 225 milyon dolara gerçekleştirilen Başkent Elektrik AŞ ihalesi gösteriliyor. Söz konusu şirketin Türkiye genelindeki abone oranının yüzde 10'unun elektriğini dağıttığını buna karşılık yüzde 8.3'lük abone oranına sahip olduğu vurgulanıyor. Gediz AŞ'nin ise dağıtım anlamında Başkent Elektrik AŞ'ye yakın, abone oranında ise üstte olduğuna dikkat çekiliyor. Gediz AŞ'ye ait, dağıtım hakkının 25 yıllığına ihale edileceği de ayrı bir olgu.

Elektrik Mühendisleri Odası, özelleştirmenin önüne geçmek için çaba harcıyor. İzmir Şube Başkanı Sedat Gülşen, sendikalara ve kitle örgütlerine konunun önemini anlatmaya çalıştıklarını, özelleştirmenin ardından yurttaşların enerjiyi daha pahalıya kullanmaya başlayacaklarını vurguladı. Böyle bir kamusal hizmetin özel sektöre bırakılamayacağını vurgulayan Gülşen, Gediz AŞ'nin kendisini alacak firmaya “hazırlandığını” savunarak, “Şu anda sayaç okuma işini uzaktan takip etmek için abonelerden 400 lira para talep ediyorlar. Tüm bunları özelleştirme öncesi gerçekleştirmek istiyorlar. İhaleyi alan firmaya bir anlamda promosyon sunmayı amaçlıyorlar” dedi.

Şube Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Güzel de, konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti. Güzel, “Enerji iletim ve dağıtımı gibi temel bir kamu hizmetinin işletilmesinin özel kişiye devredilmesi belli bir kesime imtiyaz tanınması demektir. Bu durum da anayasaya aykırıdır. Enerji gibi hayati bir konuda, tekeller yaratılmak isteniyor” diye konuştu.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/gediz-istah-kabartiyor_80631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!