Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gediz Nehri Zehir Nehri Oldu

Geçtiği yerlerde dört il, 17 ilçe, 32 belde ve 74 köy bulunan Gediz Nehri ölü balıklarıyla, suladığı bereketli topraklara saçtığı zehirle anılır oldu, kirliliği denize taşıyarak İzmir Körfezi'ni de olumsuz etkiledi, şimdi de suları köpürdü.

Hürriyet EGE/Hüsamettin Doğaneçtiği yerlerde dört il, 17 ilçe, 32 belde ve 74 köy bulunan Gediz Nehri ölü balıklarıyla, suladığı bereketli topraklara saçtığı zehirle anılır oldu, kirliliği denize taşıyarak İzmir Körfezi'ni de olumsuz etkiledi, şimdi de suları köpürdü.

İzmir İl Genel Meclisi Çevre ve Orman Komisyonu Başkanı Serdar Değirmenci, nehir suyunun incelenmesi için İzmir İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'nü bilgilendirdi. Teknik elemanları, tahlil için Emiralem Regülatörü'nün köpük havuzuna dönüşmüş bölümünden su örneği aldı.

Köpürmenin yaklaşık bir aydır sürdüğünü köylülerden öğrendiğini açıklayan Değirmenci, "Menemen'de böyle bir kimyasal atık üretecek tesis yok. Bu kirlilik Manisa sınırlarından geliyor. Tahliller sonucunda Manisa'dan da bu işin takibini isteyeceğiz" dedi.

Kemalpaşa'nın evsel atıklarını arıtmadan Gediz'e boşalttığını, beş beldenin de yan derelerle aynı yolu izlediğini belirten Değirmenci, "Birçok sanayi kuruluşu da arıtmalarını çalıştırmıyor, atıklarını genellikle hafta sonları Gediz'e deşarj ediyor. Bunun sonucunda kirlilik meydana geliyor. Menemen de evsel atıklarını Gediz Nehri'ne bırakıyor" diye konuştu.

Kirliliğin en aza indirgenmesi için denetimlerin artırılması gerektiğini söyleyen Değirmenci, havza bazında hazırlanacak projeler ve uzun vadeli planlamalarla Gediz'in yeniden ulaştığı bölgelere hayat verebileceğini söyledi, "Uzun vadede gerçekleşebilecek planlamalar zaten devam ediyor ama siz mevcut işletmelerin denetimini sağlarsanız, arıtma tesislerinin devamlı çalışmasını sağlarsanız, kirlik daha aza indirgenecektir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gediz-nehri-zehir-nehri-oldu_51301.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!