Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Gelecek Böyle Gelecek

Son buluşları ve bilimsel projeleri derleyen Time dergisi, yakın geleceğin manzarasını çıkardı. Basit müdahaleler hastalıkları ortadan kaldıracak,

Radikal
Gelecek Böyle Gelecek

b>Son buluşları ve bilimsel projeleri derleyen Time dergisi, yakın geleceğin manzarasını çıkardı. Basit müdahaleler hastalıkları ortadan kaldıracak, üç boyutlu görüntüler evlere girecek.

Tasarım
Binalar sağlam, çok amaçlı olacak. Binalarda değişecek özelliklerden biri estetik anlayış. Örneğin sanal dünyadaki olasılıklar, gerçekliğe taşınacak.

ABD'deki Asymtote adlı bir mimarlık firması, halen renk değiştiren seramikler ve döşeme malzemeleri üzerine çalışıyor. Bir başka mimari proje de, New York metro istasyonlarının girişlerini 'davetkâr' bir ifadeye büründürmek.

Güvenlik
Savaşlar ve terörizm yüzünden yakın geleceteki insanların en çok ilgilendirecek konulardan biri güvenlik olacak. 9 Eylül'ün ardından çok sayıda şirket ve laboratuvar, artan endişelere yanıt verecek teknolojiler için kolları sıvadı. Ve birkaç yıl içinde bu çalışmalar sonuç verecek. Üç önemli alanda, sırasını bekleyen gelişmeler ise şöyle:

Duvarların ötesi görülecek: Britanyalı QinetiQ adlı güvenlik firması, havaalanlarındaki güvenlik kontrolünde kullanılmak üzere, 'milimetrik mikrodalga' teknolojisi uygulanan bir alet üzerinde çalışıyor. Alet, ABD ordusunun duvarların ötesini görmek, yolcuların üzerindeki camdan plastiğe her türlü maddeyi tespit etmek için kullandığı teknolojinin benzeri. Britanyalı başka bir firma Smiths Detection'ın halihazırda sattığı bir tarama cihazı, yolcuların üzerinde havadan gelebilecek patlayıcı madde partiküllerini tarıyor.

Gelecek yıl, ABD'den InVision firmasının piyasaya süreceği alet ise, normal x ışını cihazları gibi bagajı tarıyor ancak şüpheli bir madde bulduğunda o maddeye odaklanarak analiz ediyor.
Gemiler izlenecek: Dünyadaki tüm büyük limanlar, şu durumlarıyla tehdide açık. Avrupa Birliği bu sebeple harekete geçti. Çevre ve güvenlik amaçlı küresel izleme sistemini gemileri izlemek üzere ayarladı. Böylece hızında ve rotasında şüpheli değişiklikler olan gemiler saptanacak. Bunun yanı sıra ABD'li Varian Medical Systems adlı firma, gemilerde 43 santimetrelik çeliğin ardını tarayabilecek yeni bir yüksek enerjili x ışını sistemi üretiyor.

Biyolojik kalkanlar kurulacak
Yine 11 Eylül'ün ardından ABD Başkanı George. W. Bush'un başlattığı Biyolojik Kalkan Projesi ile 10 yıl içinde biyoterörizme karşı geliştirilecek ilaçlara bol bol para akıtılacak. Diğer taraftan Britanya hükümeti şimdiden olası bir çiçek hastalığı salgınına karşı 60 milyon dozluk ilaç siparişi verdi. Gelecekte istasyon, havaalanı, konser alanları gibi yerlerdeki ATM büyüklüğünde makineler, bulunduğu yerin havasından sürekli örnek alıp test edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/gelecek-boyle-gelecek_5897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!